Osobom, które prowadzą małą firmę trudno jest rozwijać się w oparciu o własne źródła dochodów, a czasami mają one problemy z bieżącym finansowaniem swojej działalności. Mimo spowolnienia gospodarczego nadal niektóre banki oferują przedsiębiorcom pożyczkę tylko na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jednak zazwyczaj tylko do ok. 10 tys. zł.
Kredyt odnawialny
Jeżeli nie potrzebujemy dużej sumy pieniędzy i mamy zamiar ją oddać w krótkim czasie, warto zastanowić się nad kredytem odnawialnym. Jego uzyskanie jest łatwiejsze niż uzyskanie pożyczki. Zazwyczaj banki wymagają, aby kredyt ten został spłacony w ciągu roku od jego uzyskania, a potem możemy znowu z niego korzystać. Kredyt odnawialny jest powiązany z kontem bankowym, w związku z tym bank może na bieżąco analizować kondycję finansową przedsiębiorcy. Mogłoby się więc wydawać, że klient powinien otrzymać bardziej korzystne oprocentowanie. Nic bardziej mylnego. Oprocentowanie może wynosić nawet 20%. Co istotne, im dłużej ktoś jest klientem banku, tym na większe sumy pieniędzy może liczyć. Większość banków pobiera także prowizję za odnowienie kredytu i niewielką opłatę za możliwość korzystania z niego. Jednak czasami warto zapłacić i w razie czego mieć szybki dostęp do dodatkowych funduszy.
Kredyty obrotowe nieodnawialne
W ofercie banków istnieją również kredyty obrotowe nieodnawialne. Udziela się i ich na konkretne produkty, a ich zakup musi być potwierdzony np. fakturami. Dłużnik otrzymuje też harmonogram spłaty. Plusem takiego rozwiązania jest niższe oprocentowanie i dłuższy okres kredytowania.
Można skorzystać także z tzw. wielocelowej linii kredytowej. Na podstawie jednej umowy klient ma prawo do wielu produktów, np. konta debetowego i pożyczki. Wymaga to ustanowienia wysokiego zabezpieczenia.
Kredyt kasowy
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku krótkoterminowych problemów z płynnością finansową jest kredyt kasowy. Jest on udzielany na 30-60 dni. Jego oprocentowanie jest bardzo niskie i wynosi 3%.
Osoba prowadząca małą firmę może również starać się o kredyt inwestycyjny. Często wymagany jest wtedy wkład własny, a koszty jego uzyskania są wysokie. Jednak do końca 2015r. można ubiegać się o kredyt inwestycyjny, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Do jego udzielania jest uprawniony Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt może dotyczyć inwestycji związanych z ochroną środowiska, pracami i badaniami rozwojowymi lub tworzeniem nowych miejsc pracy. Istnieje również unijny program na rzecz konkurencyjności małych i średnich firm. Jest on adresowany do przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność poza granice Polski, na inne państwa Unii Europejskiej.
Pożyczki z Unii Europejskiej
W finansowaniu działalności firmy mogą pomóc pożyczki unijne. Koszty jego uzyskania są naprawdę niewielkie. Oprocentowanie mieści się w granicach 1, 5-3%, nie pobiera się też prowizji. Jednak w tym przypadku wymogiem jest poręczenie. Pożyczkę można wziąć na maksymalnie 59 miesięcy. Zaletą jest też to, że stosowny wniosek można złożyć przez internet, a decyzję można otrzymać już nawet tego samego dnia.
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.kopalniapracy.pl oferującego między innymi pracę w Katowickich bankach i instytucjach finansowych