W ofercie większości banków pojawił się nowy produkt, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Jego głównym założeniem jest połączenie wszystkich zobowiązań, jakie posiada dana osoba w jeden kredyt. Ma to na celu ujednolicenie oprocentowania, które w przypadku wielu zaciągniętych kredytów, może w znaczący sposób różnić się od siebie. Efektem takiego działania powinna być obniżona całościowa rata, która będzie pokrywać poszczególne zobowiązania. Dodatkowym zyskiem może być możliwość otrzymania dodatkowych środków. Jednak czy każda osoba, która posiada kilka zobowiązań odczuje korzyści związane z konsolidacją swoich długów?
Czy zawsze warto wziąć kredyt konsolidacyjny?
Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest jednoznaczna. Istnieją bowiem sytuacje, w których połączenie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt nie zawsze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Ma to miejsce m.in. wtedy, gdy ktoś ma zamiar spłacić niektóre mniejsze kredyty gotówkowe przed terminem. Jeśli nastąpi konsolidacja wszystkich długów, będzie to w znacznym stopniu utrudnione. Może się też zdarzyć, że zaciągnięty kilka lat temu kredyt hipoteczny posiadał marżę znacznie niższą, niż ta, która obowiązuje współcześnie. Po połączeniu tego zobowiązania może się okazać, że konsolidacja będzie zupełnie nieopłacalna.
Istnieje również kilka innych zagrożeń, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zawierania umowy konsolidacyjnej. Mało kto zauważa, że niższa rata wskutek scalenia poszczególnych długów w jeden wiąże się zazwyczaj z wydłużeniem okresu kredytowania. Dla tych, którzy posiadali kłopoty związane ze spłatą zbyt wysokich rat może to być korzystnym rozwiązaniem, jednak pozostali mogą ponieść z tego powodu wymierne straty finansowe.
Dostosuj kredyt do swoich potrzeb
Dlatego przed podjęciem decyzji o połączeniu swoich długów należy dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez poszczególne banki. To od klienta w głównej mierze zależy całkowity okres kredytowania, powinien on być dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby. Najlepszym sposobem jest samodzielne sprawdzenie wysokości miesięcznego zobowiązania za wszystkie kredyty gotówkowe online. Niektóre banki, takie jak np. Eurobank oferują taką możliwość dla swoich na swoich stronach internetowych. W ten sposób można przekonać się, czy wysokość nowej raty, przy zachowaniu dotychczasowych warunków kredytowania, będzie rzeczywiście niższa.
Kredyty konsolidacyjne są z pewnością interesującym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy odczuwają zbyt wielkie obciążenia finansowe związane ze spłatą wielu drobniejszych kredytów i pożyczek. Również pozostałe osoby, które pragną otrzymać korzystniejsze warunki kredytowania swoich kilku zobowiązań odczują korzyści związane z konsolidacji. Jednak w każdym przypadku należy w indywidualny sposób sprawdzić wszystkie szczegóły takiej oferty, gdyż mogą pojawić się przesłanki, które sprawią, że takie działanie nie zawsze będzie w pełni zasadne.