Rachunek oszczędnościowy jest jednym z produktów finansowych, które w prosty sposób pozwalają nam nie tylko na gromadzenie oszczędności, ale również na ich pomnażanie. Mechanizm działania konta oszczędnościowego jest dość prosty, a sam proces inwestycyjny nie wymaga od inwestora w zasadzie żadnej wiedzy czy zasobów czasowych. Kluczowym aspektem powodzenia inwestycji jest tu sam wybór rachunku oszczędnościowego, który pozwoli nam na wypracowanie atrakcyjnych zysków.

 

Podstawowym parametrem charakteryzującym konto oszczędnościowe jest jego oprocentowanie. Wybierając rachunek oszczędnościowy należy szukać ofert o możliwie jak najwyższej stawce oprocentowania. W najgorszym wypadku oprocentowanie powinno być równe stawce średniorocznej inflacji. Zapewni to nam, iż nasze oszczędności nie utracą na wartości więcej niż stanowił spadek siły nabywczej pieniądza w analogicznym okresie. Należy tu jednak zaznaczyć, że takie oferty nie są zbyt intratne, gdyż jak już zostało powiedziane nie przynoszą zysku na płaszczyźnie realnej wartości naszych oszczędności. Oceniając oprocentowanie danego konta oszczędnościowego należy także sprawdzić na jaki okres bank gwarantuje nam jego niezmienność. Może się bowiem okazać, że kuszące oprocentowanie jest osiągalne  w ramach promocji, która zapewnia nam jego trwanie przez okres dwóch miesięcy. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę ile zarobimy w ramach stawki obowiązującej po okresie promocyjnym. Aktualne wartości oprocentowania najlepszych racunków oszczednościowych znajdziesz na blogu: konta-oszczednosciowe.blogspot.com.

Istotną cechą kont oszczędnościowych jest także częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jest ona skorelowana z realnym zyskiem jaki przyniesie nam oszczędzanie. Im częstsza kapitalizacja,  a wiec im częściej odsetki dopisywane są do salda rachunku, tym zyski są wyższe. Dzieje się tak, ponieważ podwyższenie salda kapitału pracującego powoduje generowanie większych odsetek. Po przeliczeniu możliwych zysków z dwóch lokat o identycznym wkładzie początkowym i oprocentowaniu, lecz o innych okresach kapitalizacji okaże się, że w przypadku częstszej kapitalizacji zyski są większe. Daje to efekt analogiczny do sytuacji, gdyby oprocentowanie konta o częstszym dopisywaniu odsetek było wyższe.

Po ocenie walorów ściśle związanych z zyskami, czas na wzięcie pod lupę aspektów kosztowych oraz związanych z wygodą obsługi konta. Dobre konto oszczędnościowe zapewnia przynajmniej jeden bezpłatny przelew w miesiącu. Daje nam to komfort dostępu do naszych środków  bez obawy o ponoszenie kosztów. Jeżeli takich operacji w ramach bezpłatnej puli jest więcej, to dostęp do pieniędzy jest bardziej elastyczny. Oprócz tej podstawowej kwestii, warto także dokładniej prześledzić tabele opłat i prowizji w celu sprawdzenia czy konto nie wiąże się z jakimiś niepożądanymi kosztami oraz czy zapewnia wszystkie niezbędne dla nas operacje.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj