Samochód to wydatek, który można boleśnie odczuć w domowym budżecie. Obowiązkowe ubezpieczenia, przeglądy, niespodziewane usterki i przede wszystkim paliwo to zauważalny koszt. Są jednak sposoby, by skutecznie ograniczyć część z nich. Zapraszamy do poradnika „Jak ograniczyć koszty paliwa?”.

Ekojazda

Sposobem na tańszą eksploatację auta, który wkrótce ma stać się obowiązkiem na kursach na prawo jazdy, jest stosowanie zasad eco driving. Zakładają one przede wszystkim bardziej rozsądne używanie pedału gazu i hamulca oraz biegów. Nie wciskajmy gazu do oporu, a podczas dłuższych postojów wyłączajmy zupełnie silnik. Eksperci podkreślają, że nawet używanie klimatyzacji na jej pełnej mocy może okazać się zgubne dla naszego portfela.
Oprócz tego zawsze warto na bieżąco sprawdzać stan części samochodowych – zużyte świece czy filtr powietrza też mogą przyczynić się do większego zużycia benzyny.

Wspólne przejazdy

Jeśli naprawdę chcemy zaoszczędzić, to warto rozważyć trend znany pod nazwą carpooling. To nic innego jak wspólne przejazdy i dzielenie kosztów podróży. Służą do tego specjalne  aplikacje na smartfony i  portale internetowe – Zakładając, że kierowca jedzie sam, a w aucie ma 3 wolne miejsca, jego podróż po rozłożeniu kosztów będzie o 75% tańsza – mówi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji do wspólnych przejazdów, Yanosik AutoStop.

Co jednak z bezpieczeństwem? Jaką mamy pewność, że podczas podróży nie spotkają nas nieprzyjemne niespodzianki? – W tym celu powstają aplikacje takie, jak Yanosik AutoStop. Rejestrujemy się, podajemy numer telefonu i umawiamy się na przejazd z innym zalogowanym użytkownikiem. Ślad po takiej „umowie” pozostaje w aplikacji – dodaje Adam Tychmanowicz.

Gaz w aucie

Innym sposobem na oszczędność jest zmiana paliwa, którym zasilamy samochód. Od benzyny znacznie tańszy jest gaz. Specjalizujące się w tym serwisy z łatwością założą butlę gazową w większości aut. Jednak jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które często jeżdżą w długie trasy. Koszt założenia butli może wahać się od ok. 2,5 tys. zł do nawet 5 tys. w zależności od samochodu. Zwrot kosztu takiej inwestycji następuje zazwyczaj po przejechaniu od 8 – 12 tys. km.

Idealnym rozwiązaniem byłoby połączyć wszystkie powyżej przytoczone metody. Eco driving będzie wkrótce obowiązkowym elementem kultury jazdy, a wspólne przejazdy to oprócz oszczędności również szansa na poznanie ciekawych osób. Warto więc czasem zweryfikować swoje przyzwyczajenia i zmienić je na lepsze.

Autor: Joanna Ciemny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj