Rynek walutowy czeka na nowe impulsy, który mogłyby stać się bodźcem do silniejszego ruchu kierunkowego. Próby większego umocnienia dolara względem głównych walut są dość szybko korygowane, co może sprzyjać konsolidacji w oczekiwaniu na ważne publikacje, które poznamy w nadchodzących dniach.
Na eurodolarze jak na razie zostały wybronione minima lokalne z zeszłego tygodnia, a para jest coraz bliżej krótkoterminowego oporu na poziomie 1,1870. W dniu dzisiejszym nie ma publikacji ze strefy euro. Uwaga rynku skupi się wokół danych z Wielkiej Brytanii, w szczególności danych o inflacji CPI. Konsensus rynkowy zakłada, że wskaźnik cen i usług konsumentów wyhamował w grudniu do 0,7% w skali roku wobec 1,0% w listopadzie. Przypomnę, że cel inflacyjny Banku Anglii kształtuje się na poziomie 2%. W przypadku gdy nastąpi odchylenie od celu o 1% w jedna bądź drugą stronę, to prezes BoE jest zobligowany wystosować list otwarty do Ministra Skarbu wyjaśniający przyczyny nadmiernego odchylenia inflacji od celu oraz przedstawiający propozycję działań zmierzających do normalizacji sytuacji. Najprawdopodobniej właśnie Mark Carney będzie zmuszony napisać taki list, jeśli dzisiejsze odczyty potwierdzą, że w poprzednim miesiącu wskaźnik inflacji CPI wyhamował poniżej 1,0%. Niższa inflacja jest głównie spowodowana niższymi cenami paliw, jednak w obecnej sytuacji jest to kolejny czynnik, który będzie opóźniał decyzje BoE o zaostrzeniu polityki monetarnej. Wraz z inflacją CPI opublikowana zostanie inflacja PPI oraz wskaźnik cen detalicznych.
W dniu dzisiejszym rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, natomiast jutro poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej Rada zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych na poziomie 2,0%, a kwestie związane z możliwością dalszego dostosowywania polityki pieniężnej w przyszłości będą poruszone w samym komunikacje po decyzji. PLN pozostaje nieco słabszy od początku tego tygodnia.
EURPLN
Eurozłoty powrócił do wzrostów na początku tego tygodnia. Silnym geometrycznym wsparciem pozostaje poziom 4,2418, gdzie przebiega 61,8% zniesienia Fib całości fali wzrostowej. Para testuje dzisiaj opór w postaci linii kijun, tuż ponad którą przebiega tenkan sen. Jeśli uda się przełamać strefę oporu w rejonie 4,2835-4,2870, to będzie to techniczny impuls do powrotu notowań w okolice 4,3160, gdzie opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie dziennym. W przeciwnym wypadku należy oczekiwać powolnego osuwania się w rejon wspomnianego wsparcia.
EURUSD
Na eurodolarze obserwujemy lekkie niezdecydowanie. Para nie zdołała powrócić wczoraj w okolice ostatnich minimów lokalnych- spadki wyhamowały na poziomie wynikającym z 70,7% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 1,1754. Jeśli uda się zejść poniżej wsparcia na poziomie 1,1780/88, to będzie to impuls do dalszej deprecjacji euro i powrotu w okolice minimum z początku roku. Aktualnym oporem pozostaje poziom 1,1870, a notowania aktualnie utrzymują się poniżej 100-oklresowej średniej EMA na wykresie H1. Ewentualne wyjście powyżej wspomnianego oporu będzie impulsem do rozszerzenia korekty wzrostowej.