Premier Donald Tusk oraz minister obrony narodowej Bogdan Klich złożyli wizytę w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej. Okazją do wizyty była realizacja „Programu Profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2008-2010”. – Kończy się bezpowrotnie czas amatorów w polskim wojsku – podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z żołnierzami. Premier podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w ten pierwszy,

Premier Donald Tusk oraz minister obrony narodowej Bogdan Klich złożyli wizytę w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej. Okazją do wizyty była realizacja „Programu Profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2008-2010”.

– Kończy się bezpowrotnie czas amatorów w polskim wojsku – podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z żołnierzami. Premier podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w ten pierwszy, najważniejszy etap profesjonalizacji polskiej armii. – To, co dzisiaj pokazali polscy oficerowie, polscy żołnierze, jeśli chodzi o taką determinację w profesjonalizacji, a więc, zarówno jeśli chodzi o procedury, jak i technikę, właśnie to umożliwiło nam zrezygnowanie z tego dręczącego młodych Polaków od dziesięcioleci obowiązku powszechnego poboru – powiedział Donald Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że tylko żołnierz świetnie przygotowany może być skuteczny i na tyle, ile to możliwe, bezpieczny na współczesnym polu walki. – Dzisiaj żołnierz, który ma iść do boju to nie może być żołnierz z przypadku. To musi być rzeczywiście zawodowiec i to zawodowiec w kilku wymiarach, ponieważ wojsko, jak mało która dyscyplina wymaga umiejętności, zdolności i wiedzy interdyscyplinarnej – ocenił Donald Tusk.

Minister Bogdan Klich ocenił, że realizacja przyjętego przez rząd w sierpniu 2008 r. programu profesjonalizacji polskiej armii może zostać pozytywnie podsumowana. – Profesjonalizacja tak, jak ją rozumieliśmy wtedy, to uzawodowienie plus zmiany zasadniczych systemów w wojsku. Te sprawy, które zostały przez rząd uznane za najważniejsze, zostały w ciągu tych dwóch lat zrealizowane – powiedział szef resortu obrony.

Minister Bogdan Klich podkreślił, że od 1 stycznia 2010 r. armia polska szkoli się według nowego systemu. Poinformował, że zostały wprowadzone zmiany do systemu zakwaterowania wojska, które umożliwiają wypłatę świadczenia mieszkaniowego. Prowadzona jest także reforma systemu żywienia w armii.

„Program Profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2008-2010”. został przyjęty przez rząd w sierpniu 2008 r. Zakładał m.in. zawieszenie obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej, wprowadzenie kontraktowej zawodowej służby wojskowej, utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych oraz zapewnienie prawnej możliwości pełnienia czynnej służby wojskowej przez kobiety.

Dla realizacji programu konieczne były odpowiednie zmiany legislacyjne. Działania w zakresie profesjonalizacji polskiej armii umożliwił pakiet siedmiu ustaw, który stopniowo zmieniał obowiązujące przepisy.

Nowe regulacje umożliwiły zniesienie poboru do wojska oraz wprowadzenie nowego modelu służby ochotniczej. W grudniu 2008 r. zrealizowano ostatnie wcielenie do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Natomiast ostatni żołnierze obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej zostali z niej zwolnieni w sierpniu 2009 r.

Obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tak zwana duża nowelizacja) zawiesiła m.in. obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej, a także obowiązek przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych w warunkach braku zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Zniesiony został również obowiązek przysposobienia obronnego i przeszkolenia wojskowego studentów. W oparciu o ustawę tworzone są także Narodowe Siły Rezerwowe, do których nabór ruszył 1 lipca br. NSR obejmą żołnierzy rezerwy, którzy posiadać będą przydział kryzysowy na podstawie kontraktu.

Przeprowadzone zmiany legislacyjne wprowadziły również prawne możliwości pełnienia służby przez kobiety. Mają one możliwość stawienia się w trybie ochotniczym do kwalifikacji wojskowej.

Obowiązująca także od 1 stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tak zwana duża nowelizacja) wprowadziła, obok stałej zawodowej służby wojskowej, tzw. kontraktową służbę wojskową.

Istotnym elementem profesjonalizacji armii były działania służące tworzeniu odpowiedniego systemu motywacyjnego dla żołnierzy m.in. poprzez dodatki do uposażenia.

W styczniu 2010 r. polska armia osiągnęła liczbę 100 tysięcy żołnierzy zawodowych. Do końca bieżącego roku do Narodowych Sił Rezerwowych zostanie przyjętych około 10 tys. ochotników, a w 2011 r. liczba żołnierzy wzrośnie do 20 tys. Przyjęte w programie założenie zbudowania zawodowej armii liczącej do 120 tys. żołnierzy służby czynnej i Narodowych Sił Rezerwowych zostanie więc osiągnięte.

Tekst i zdjęcie – KPRM

Zobacz także:

66. rocznica Powstania Warszawskiego

Oświadczenie o umowie gazowej

Łatwo stracić szansę na półmilionową dotacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj