Od czasu publikacji bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, a także uruchomienia programu QE opartego o skup obligacji euro silnie traci na wartości. Eurodolar znajduje się na coraz niższych poziomach cenowych, a techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość kontynuacji spadków w rejon 1,0499-1,0558, gdzie wsparcie wyznaczają minima z marca i kwietnia 2013 roku. Dobry sentyment do dolara powinien utrzymywać się przynajmniej do czasu posiedzenia Rezerwy Federalnej zaplanowanego na przyszły tydzień, gdyż  oczekiwania rynku są takie, że komunikat FOMC będzie bardziej jastrzębi.
 

Antycypowane jest bowiem usunięcia z niego zwrotu wskazującego na cierpliwość Fed w  normalizacji polityki pieniężnej. W dniu wczorajszym głos zabrali zarówno Mark Carney jak i Ian McCafferty z Banku Anglii. W swoim wystąpieniu prezes BoE zwracał uwagę, że silny spadek cen ropy przyczynił się do wyhamowania inflacji, jednak podkreślał, że inflacja powinna powrócić do celu w przeciągu 2 lat. Z kolei McCafferty zwracał uwagę, że sytuacji na rynku pracy może być lepsza niż oczekuje tego BoE, wobec czego presja płacowa może nasilić się na tyle, że członkowie MPC będą musieli działać. Rynki oczekują, że kolejnym posunięciem ze strony Banku Anglii będzie podwyżka stóp procentowych w drugiej połowie tego roku, co w średnim terminie powinno sprzyjać umocnieniu waluty brytyjskiej w szczególności do tych walut, gdzie widać wyraźny kontrast w polityce monetarnej BoE i innych banków centralnych. Dzisiaj natomiast zostały opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. W ujęciu miesięcznym produkcja spadla o 0,1% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%, natomiast w skali roku wzrost produkcji wyniósł 1,3%, co było zgodne z konsensusem rynkowym.

W centrum zainteresowania pozostaje dzisiejsza decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii odnośnie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że w marcu nie zmienią się parametry polityki monetarnej, w związku z czym główna stopa procentowa powinna utrzymać się na poziomie 3,5%. Zgodnie z ostatnimi sygnałami wysyłanymi przez RBNZ oczekuje się także utrzymania neutralnego stanowiska banku w kwestii polityki pieniężnej. Najprawdopodobniej RBNZ będzie obecnie obserwował dane napływające z gospodarki, od czego uzależni swoje przyszłe decyzje odnośnie stóp procentowych. NZD traci na wartości w ostatnich dniach. Para NZDUSD zbliża się w okolice wsparcia na poziomie 0,7175 wynikającego z minimum z dnia 3 lutego 2015 r.

EURUSD

Trend spadkowy na eurodolarze przyspieszył. Para handlowana jest już w rejonie 1,06, podczas gdy jeszcze na początku tego miesiąca kurs oscylował w rejonie  1,1240. Obecnie linia poprowadzona po minimach z X.2008 i VI.2010 wyznacza obecnie wsparcie w okolicy 1,0560. Z kolei geometryczne wsparcie znajduje się dopiero w  rejonie 1,0509 i wyznacza je 70,7% całości fali wzrostowej z poziomu 0,8225. W najbliższych dniach okolice 1,05 mogą stać się celem dla eurodolara. Na razie nie widać chęci do jakiejkolwiek korekty.

AUDUSD

AUDUSD powrócił do trendu spadkowego. W dniu dzisiejszym para handlowana była poniżej psychologicznego poziomu 0,7600. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość pogłębienia spadków w okolice 0,7540 w najbliższym terminie. Projekcja 127,2% całości impulsu wzrostowego z poziomu  0,7624 wyznacza wsparcie na poziomie 0,7544. Najbliższy opór w postaci tenkan sen na wykresie w skali H4 znajduje się na poziomie 0,7640.

Autor:
Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj