Premier Donald Tusk spotkał się z najważniejszymi politykami indyjskimi, m.in. z prezydent Pratibhą Patil, wiceprezydentem, przewodniczącym wyższej izby parlamentu Mohammadem Hamidem Ansarim, przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego Sonią Gandhi oraz szefową opozycji Sushmą Swaraj. Wziął udział w śniadaniu roboczym z przedstawicielami wiodących firm indyjskich. Rano, po uroczystym powitaniu przez premiera Indii Manmohana Singha, szef polskiego rządu złożył

Premier Donald Tusk spotkał się z najważniejszymi politykami indyjskimi, m.in. z prezydent Pratibhą Patil, wiceprezydentem, przewodniczącym wyższej izby parlamentu Mohammadem Hamidem Ansarim, przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego Sonią Gandhi oraz szefową opozycji Sushmą Swaraj. Wziął udział w śniadaniu roboczym z przedstawicielami wiodących firm indyjskich. Rano, po uroczystym powitaniu przez premiera Indii Manmohana Singha, szef polskiego rządu złożył wieniec w Mauzoleum Mahatmy Gandhiego.

Wiodącym tematem rozmów była kwestia rozwoju współpracy gospodarczej. Donald Tusk powiedział polskim dziennikarzom, że Polska stara się o jak najlepsze relacje z Indiami. – Wszyscy wiemy, z jaką potęgą i potencjałem mamy do czynienia. Muszę powiedzieć, że na każdym kroku znajduję gotowość do podkreślania dobrych relacji z Polską – powiedział. Jak zaznaczył, nasz kraj szczególnie interesują indyjskie inwestycje w dziedzinie nowych technologii. – Będziemy zachęcać Indusów, żeby aktywniej wchodzili do Polski – zapewnił premier. – Jesteśmy poważnie traktowanym partnerem gospodarczym – dodał.

Donald Tusk zaznaczył, że wiele przedsięwzięć biznesowych, które interesują polskich przedsiębiorców, wymaga politycznego wsparcia na miejscu. – Dlatego pierwszorzędnego znaczenia nabierają rozmowy z politykami w Indiach, po to, żeby otworzyć dla naszych przedsiębiorców indyjskie wrota – powiedział. W pierwszej połowie 2010 r. polsko-indyjskie obroty handlowe wzrosły o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 r. Na koniec 2008 r. wartość indyjskich inwestycji wyniosła 28 mln euro i stanowiła 0,04 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce.

Premier podkreślił, że Polska, która w drugiej połowie 2011 r. będzie przewodniczyła pracom Unii Europejskiej, ma realne szanse uzyskać status nadzwyczajnego partnera Indii wśród państw unijnych. – Indie dostrzegają, że Polska jest trwałym i rzetelnym partnerem – zaznaczył. – Politycy indyjscy zdają sobie sprawę, jak dobrą pozycję w Europie wywalczyła sobie Polska w ostatnich latach, szczególnie na tle kryzysu światowego – dodał. W czasie polskiej prezydencji planowany jest szczyt UE – Indie.

Szef polskiego rządu rozmawiał także z politykami indyjskimi o sytuacji w Afganistanie oraz kwestiach stosunków wielostronnych. Premier oświadczył ponadto, że Polska wspiera starania Indii o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jeszcze dziś szef polskiego rządu spotka się z premierem Indii Manmohanem Singhiem. Następnie delegacje obu krajów będą rozmawiać podczas obrad plenarnych. W obecności premierów podpisana zostanie umowa „Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem Kultury Indii na lata 2010-2013”. Program zakłada współpracę w upowszechnianiu informacji na temat dziedzictwa kulturowego obu krajów, wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków.

Tekst i zdjęcie – KPRM

Zobacz także:

Wizyta premiera w New Delhi w Indiach

MRR krytykuje strategię e-zdrowie

Rozwój konkurencji na rynku kolejowym

,21,5273,1283939894

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj