Z ankiety ING wynika, że w tym roku elektroniczną deklarację podatkową złoży co piąty podatnik. W przyszłym roku może to być już co druga osoba. 21% klientów ING Banku Śląskiego, którzy wzięli udział w ankiecie, zadeklarowało, że złożyło PIT przez internet i zamierza wybrać formę elektroniczną również w przyszłym roku. W przypadku prawie połowy (48%) zarówno teraz jak i za rok wygra forma tradycyjna.

Z ankiety ING wynika, że w tym roku elektroniczną deklarację podatkową złoży co piąty podatnik. W przyszłym roku może to być już co druga osoba.

21% klientów ING Banku Śląskiego, którzy wzięli udział w ankiecie, zadeklarowało, że złożyło PIT przez internet i zamierza wybrać formę elektroniczną również w przyszłym roku. W przypadku prawie połowy (48%) zarówno teraz jak i za rok wygra forma tradycyjna.

Co czwarty ankietowany złoży w tym roku PIT jeszcze w tradycyjny sposób, ale już następnym razem zamierza rozliczyć się przez internet. O wygodzie rozliczenia przez internet świadczy fakt, że tylko 0,3% głosujących którzy skorzystali w tym roku z e-deklaracji, w przyszłym roku już nie ma na to ochoty. Jeśli entuzjazm w stosunku do formy elektronicznej utrzyma się, to już w przyszłym roku e-PITy złoży połowa, w 2013 dwie trzecie, a w 2017 ponad 90% klientów ING.

Wyniki naszej sondy dobrze wróżą e-PITom. Trzeba jednak pamiętać, że pytaliśmy osoby, które obsługują swoje finanse przez internet, za pośrednictwem INGBankOnline, więc zapewne mają mniej oporów wobec wysyłania deklaracji tym kanałem niż statystyczny Polak.

W połowie kwietnia deklaracje złożyło już blisko 70% ankietowanych. Co czwarty respondent uznał wtedy, że pozostałe dwa tygodnie to wystarczająco dużo czasu, żeby dopełnić formalności. Możliwość rozliczania się przez internet usuwa niemiłe konsekwencje  związane ze składaniem PIT w ostatnich dniach kwietnia, czyli koniecznością stania w kolejkach na poczcie lub w Urzędzie Skarbowym. Dlatego część osób może czekać do ostatniej chwili ze złożeniem PIT przez internet (szczególnie tych, którzy mają dopłaty podatku).

Nie mamy danych o kosztach wdrożenia systemu obsługi e-deklaracji i korzyściach (oszczędnościach) płynących z jego stosowania, ale intuicja podpowiada, że jest to efektywniejsze rozwiązanie niż metoda tradycyjna. Pamiętajmy, że koszty systemu obsługującego podatki pokrywane są z naszych pieniędzy. To zachęta, żeby wybierać formę deklaracji, której obsługa jest mniej kosztowna.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 07.04 – 15.04 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytania uzyskaliśmy 38 652 odpowiedzi


Grzegorz Ogonek

ING Bank Śląski
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj