Za nami sesja, która praktycznie w całości należała do inwestorów kupujących wspólną walutę. Od samego rana popyt miał przewagę na rynku, w czym w niewielkim stopniu pomogły opublikowane rano dane o indeksie PMI dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro (wyniósł 55,1 pkt). Z każdą godziną kurs EUR/USD znajdował się coraz wyżej, a słabszy od prognoz odczyt dotyczący zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wg ADP (liczba etatów zmalała o 10 tys., podczas gdy oczekiwano
Silny wzrost EUR/USD… Za nami sesja, która praktycznie w całości należała do inwestorów kupujących wspólną walutę. Od samego rana popyt miał przewagę na rynku, w czym w niewielkim stopniu pomogły opublikowane rano dane o indeksie PMI dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro (wyniósł 55,1 pkt).
Z każdą godziną kurs EUR/USD znajdował się coraz wyżej, a słabszy od prognoz odczyt dotyczący zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wg ADP (liczba etatów zmalała o 10 tys., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 19 tys.) tylko przyspieszyła ten ruch. Do tego doszedł wprawdzie lepszy odczyt indeksu ISM dla sektora produkcyjnego w USA (indeks wzrósł do 56,3 pkt., choć oczekiwano spadku do 53 pkt), ale w efekcie i tak główna para notowała pod koniec sesji poziom 1,2830.
…i mocny spadek USD/PLN
Polska waluta ma za sobą zdecydowanie korzystną sesję. Dzięki bardzo dobrym nastrojom panującym na głównej parze, jak również lepszym od prognoz danym o indeksie aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w Polsce (wzrósł do 53,8 pkt), pary złotowe notowały dziś spadki. Kurs USD/PLN pod koniec sesji przebił nawet wsparcie w pobliżu 3,10, natomiast para EUR/PLN zbliżała się do 3,97. Ewentualne utrzymanie dobrych nastrojów na świecie powinno sprzyjać dalszemu umacnianiu się złotego.
Dariusz Pilich
Zobacz także:
–Wysoka aktywność gospodarcza na świecie
– Z początkiem sesji złoty odnotował umocnienie
– Euro konsoliduje się na poziomie 4 zł
,21,5211,1283371923