Przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia budżetu państwa na 2011 r. zachowują zasadę ostrożności. Projekt budżetu państwa oparty będzie na konserwatywnym scenariuszu makroekonomicznym, co umożliwi ograniczenie wystąpienia potencjalnych zagrożeń i innych niekorzystnych zjawisk finansowych. W założeniach do budżetu uwzględnione zostały szczególne uwarunkowania związane z powodzią, która dotknęła Polskę w maju i czerwcu
Przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia budżetu państwa na 2011 r. zachowują zasadę ostrożności.
Projekt budżetu państwa oparty będzie na konserwatywnym scenariuszu makroekonomicznym, co umożliwi ograniczenie wystąpienia potencjalnych zagrożeń i innych niekorzystnych zjawisk finansowych.
W założeniach do budżetu uwzględnione zostały szczególne uwarunkowania związane z powodzią, która dotknęła Polskę w maju i czerwcu br.
Przy konstruowaniu budżetu na rok 2011 będą brane pod uwagę następujące podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, w tym m.in.:
PKB w ujęciu realnym: wzrost o 3,5 proc. średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem: 2,3 proc.; przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej: 3359 zł; nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej: 3,7 proc.; realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej: 1,4 proc.; nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw: 4,0 proc.;
stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku: 9,9 proc.
W celu obniżenia relacji deficytu do PKB do poziomu poniżej 3 proc. (wypełnienie zaleceń Komisji Europejskiej) rząd przewiduje wprowadzenie dyscyplinującej reguły wydatkowej, zgodnie z którą górny limit wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych obliczany będzie na podstawie prognozowanego wskaźnika inflacji powiększonego o 1 punkt procentowy.
KPRM
Zobacz także:
– Ochrona konkurencji na rynkach technologii
– Premier na konferencji The Croatia Summit
– Dziennikarze nagrodzeni po raz piąty