Budowa w Połańcu największego na świecie bloku energetycznego opalanego biomasą oraz plany inwestycyjne GDF Suez w Polsce były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z prezesem francuskiej spółki Gerardem Mestrallet. Spotkanie odbyło się 21 lipca 2010 r., w dniu wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję. Wicepremier Pawlak powiedział, że Polsce zależy aby jak najwięcej nowoczesnych projektów energetycznych

Budowa w Połańcu największego na świecie bloku energetycznego opalanego biomasą oraz plany inwestycyjne GDF Suez w Polsce były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z prezesem francuskiej spółki Gerardem Mestrallet. Spotkanie odbyło się 21 lipca 2010 r., w dniu wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Wicepremier Pawlak powiedział, że Polsce zależy aby jak najwięcej nowoczesnych projektów energetycznych było realizowanych w naszym kraju. MG szacuje, że krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie w 2030 r. do ok. 217 TWh (wzrost o ok. 54 proc.), co stwarza dużą przestrzeń do lokalizacji nowych bloków energetycznych.

Prezes Mestrallet zapewnił, że Polska jest dla GDF Suez priorytetowym obszarem działania. Spółka chce uczestniczyć w modernizacji polskiego sektora energetycznego oraz wdrażać rozwiązania, które umożliwią zrealizowanie unijnych wymogów ograniczenia emisji CO2.

Jednym z nich jest budowa w Elektrowni Połaniec nowego kotła energetycznego opalanego wyłącznie biomasą. Będzie on współdziałał z turbiną i generatorem bloku nr 8, dając moc 190 MW. Pozwoli to obniżyć emisję CO2 o 1,2 mln ton rocznie. – Biomasa będzie pochodzić wyłącznie z Polski, z okolic Połańca – zadeklarował Mestrallet.

GDF Suez zamierza zwiększać swój udział w polskim rynku produkcji energii (obecnie 5 miejsce wśród wytwórców.). W tym celu francuska spółka nawiązała współpracę z polskimi firmami nad kolejnymi przedsięwzięciami inwestycyjnymi: z PGE przy projekcie nowej elektrowni węglowej oraz z PGNiG przy projekcie elektrowni na gaz ziemny. GDF Suez jest także zainteresowany procesem prywatyzacyjnym – ubiega się o zakup Energi. Chce również zaangażować się we wdrażanie w Polsce energetyki jądrowej.

Minister Waldemar Pawlak zwrócił także uwagę na potrzebę współpracy z francuskimi firmami i administracją w sprawie systemu derogacji. – Chcemy zachować podejście oparte o zasadę subsydiarności, w którym o przydziale uprawnień do emisji decyduje prawo danego kraju – powiedział. Dodał, że Polska jest także zainteresowana rozwojem współpracy badawczo-rozwojowej w dziedzinie energetyki.

W spotkaniu udział wzięli: Grzegorz Górski – prezes zarządu GDF Suez Energia Polska S.A., Stephane Brimont – prezes GDF Suez Energy Europe, Marcin Korolec – podsekretarz stanu w MG, Tomasz Dąbrowski – zastępca dyrektora Departamentu Energetyki MG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj