W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spotkaniu ze strony rządowej przewodniczył minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Obrady poprowadził także współprzewodniczący ze strony samorządowej, prezydent Katowic i sekretarz Zarządu Unii Metropolii Polskich Piotr Uszok. Najważniejszym tematem posiedzenia był projekt uchwały wprowadzający zmiany w zasadach oceniania projektów w

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spotkaniu ze strony rządowej przewodniczył minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Obrady poprowadził także współprzewodniczący ze strony samorządowej, prezydent Katowic i sekretarz Zarządu Unii Metropolii Polskich Piotr Uszok.

Najważniejszym tematem posiedzenia był projekt uchwały wprowadzający zmiany w zasadach oceniania projektów w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. 1 września br. ruszy nabór wniosków do programu na 2011 r. Samorządy będą mogły składać kolejne wnioski o dofinansowanie remontów i modernizacji dróg gminnych oraz powiatowych do końca miesiąca.

Propozycje zmian przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Samorządy, których projekty będą obejmować odbudowę lub modernizację drogi zniszczonej przez tegoroczną powódź lub osuwiska otrzymają dodatkowo 10 punktów. Zasada ta będzie obowiązywać po przyjęciu proponowanych zmian przez Radę Ministrów i podpisaniu uchwały przez premiera. Do tego momentu wnioski będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

W ramach programu gminy i powiaty mogą starać się o przyznanie dotacji na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych planowanych na przyszły rok. O przyznaniu dofinansowania na terenie województwa decydować będą komisje, które ocenią wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. Następnie wojewodowie przekazują listę zakwalifikowanych wniosków ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Na jej zaakceptowanie minister Jerzy Miller będzie miał czas do 28 listopada br.

Propozycja zmiany sposobu oceniania wniosków została podyktowana skalą strat spowodowanych przez tegoroczną powódź w infrastrukturze komunalnej samorządów. Za zmianami w sposobie dofinansowania dróg opowiadali się zarówno wojewodowie, jak i samorządowcy z poszkodowanych przez powódź regionów. Program nie uszczupla środków finansowych, które znajdują się w rezerwie powodziowej na usuwanie skutków powodziowych. – To jest jeszcze jeden zastrzyk pieniędzy, który równolegle może pomóc gminom, które poniosły straty przekraczające możliwość samodzielnego uporania się z tym problemem – podkreślił na spotkaniu minister Jerzy Miller.

„Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych” został zaplanowany na trzy lata. Rozpoczął się w 2009 r. i potrwa do 2011 r. Każdego roku z budżetu państwa na budowy dróg lokalnych rząd przeznacza około miliarda złotych. Inwestycje są finansowane w połowie przez rząd, a w połowie przez samorządy.

Do końca 2010 r. zostanie zmodernizowanych ponad 2,8 tys. km dróg gminnych i powiatowych. Aktualnie modernizowanych (remontowanych, przebudowywanych i budowanych) jest: 1186 km dróg gminnych i 1624 km dróg powiatowych. 1 mld złotych przekazany w 2009 r. samorządom pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011, przebudowano, wyremontowano bądź też wybudowano 1190 km dróg gminnych oraz 1555 km dróg powiatowych.

Tekst i zdjęcie – KPRM

Zobacz także:

Polsko-szwajcarskie rozmowy gospodarcze

Ordery za zasługi dla rozwoju harcerstwa

Comarch wygrał przetarg w Lubinie

,21,5173,1282805386

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj