Trend wzrostowy

Trend, który jest bez wątpienia najbardziej pożądany wśród inwestorów giełdowych. Cechuje się on długoterminową zwyżką wartości kursu ów instrumentu.

Natomiast, jeśli mowa o trendzie wzrostowym na giełdzie, czyli mowa jest o hossie to tak naprawdę na rynku począwszy od indeksów, a zakończywszy na akcjach większości danych instrumentów obierają trend wzrostowy, czyli podczas długoterminowego terminu ich wartość rośnie.

Zatem jak długo może trwać trend wzrostowy na giełdzie? Jednoznacznie na to pytanie nie idzie dokładnie odpowiedzieć, jeśli mową o GPW w Warszawie, to wszystko tak naprawdę zależy od wielu czynników makroekonomicznych nie tylko polskich, lecz przede wszystkim główną rolę odgrywają Stany Zjednoczone i Azja. Niektórzy mówią, iż hossa nie powinna trwać dłużej, a niżeli około 5 lat, lecz czy rzeczywiście tak jest? Tak naprawdę może być różnie, trend wzrostowy na giełdzie może trwać 4 lata, lecz również może trwać i 6 lat. Tak, jak to było pisane powyżej wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji na rynkach światowych i żaden z góry określony okres nie może być podstawą do zmiany bieżącego trendu.

Jeśli mowa o kanale wzrostowym, który widnieje powyżej na rysunku, to należy pamiętać, iż kurs instrumentu ma prawo się zmieniać na całej szerokości wewnątrz linii trendu. Kurs może oscylować między kluczowymi liniami wsparcia i oporu. Na ten przykład: widzimy, że rysunek przedstawia trend wzrostowy, który automatycznie po dotarciu do linii oporu odbija się od niego i kieruje się ku punktu wsparcia. Jest to bez wątpienia najpiękniejszy trend wzrostowy, gdyż na dobrą sprawę możemy bardzo dobrze wszystko przewidzieć.

Niestety w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, gdyż rynek rządzi się swymi prawami i na tej podstawie zauważymy, iż kurs danego instrumentu zachowuje się zróżnicowanie. Otóż rynek ma prawo w środku trendu wzrostowego, po odbiciu od linii wsparcia może z powrotem wrócić do tej samej kluczowej linii wsparcia. Czyli pamiętajmy, iż rynek, może żywnie robić to, co mu się podoba i każdy uczestnik rynku, niezależnie, z kim, jest traktowany na równi z innymi inwestorami.

Tak jak każdy trend, tak również i trend wzrostowy, również się kiedyś skończy, lecz jak to zauważyć? Jak zauważyć, iż czas powoli realizować profity z akcji i powoli skłaniać się, ku zajęciu krótkich pozycji, na futures. Niewątpliwie taką kluczową sytuacją jest fakt, że dojdzie do przełamania kluczowego wsparcia i kurs owego indeksu spadnie o wysokość między liniami wsparcia, a linią oporu. Jak również powinniśmy zauważyć formacje odwrócenia trendu.


Dominik Michnikowski

 

 

50

Copyright 2018  ©  mBrokers.pl