Prawo konkurencji – dla czy przeciw przedsiębiorcy? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji zamykającej tegoroczne obchody jubileuszu XX-lecia UOKiK. Skuteczność i transparentność – te dwie cechy powinny charakteryzować działania służące ochronie konkurencji na rynku. To główny wniosek płynący z piątkowej debaty. W ubiegły piątek w Poznaniu odbyła się czwarta konferencja jubileuszowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poprzednie
Prawo konkurencji – dla czy przeciw przedsiębiorcy? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji zamykającej tegoroczne obchody jubileuszu XX-lecia UOKiK. Skuteczność i transparentność – te dwie cechy powinny charakteryzować działania służące ochronie konkurencji na rynku. To główny wniosek płynący z piątkowej debaty
W ubiegły piątek w Poznaniu odbyła się czwarta konferencja jubileuszowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poprzednie spotkania z okazji XX-lecia zorganizowano w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Tym razem gospodarzami byli Delegatura UOKiK w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, gdzie wśród ekspertów, prawników, ekonomistów i przedsiębiorców dyskutowano m.in. na temat roli przedsiębiorcy w postępowaniu antymonopolowym, standardach dowodowych oraz narzędziach ich pozyskiwania.
Wiceprezes UOKiK Jarosław Król otwierając konferencję powiedział: Skuteczność oraz transparentność – to dwa podstawowe elementy, które przyświecają działaniom prowadzonym przez UOKiK. Kładziemy w nich szczególny nacisk na edukację, mającą na celu podwyższanie wiedzy i świadomości wszystkich uczestników rynku na temat przysługującym im praw i obowiązków. Znaczenie tych słów podkreśliła prowadząca pierwszy panel dr Marta Sendrowicz ze Stowarzyszenia Prawa Konkurencji – jednego z partnerów obchodów jubileuszowych UOKiK. Jej zdaniem skuteczność działania organu antymonopolowego zależy od przejrzystej polityki ochrony konkurencji.
Dyskusja panelach podzielona została na trzy części, poświęcone odpowiednio przedsiębiorcy w postępowaniu antymonopolowym, celom postępowania dowodowego oraz odpowiedzialności związanej z naruszeniem prawa konkurencji. Zastanawiano się również nad rolą przedsiębiorcy jako skarżącego i oskarżonego, rozkładem ciężaru dowodów na różnych stadiach postępowania przed Prezesem UOKiK. Po raz pierwszy wydarzenie było rejestrowane, a jego zapis jest dostępny na stronie internetowej Urzędu.
Przedsiębiorca w postępowaniu antymonopolowym nie występuje wyłącznie w charakterze strony. Wiele interwencji Urzędu zostaje bowiem wszczętych w wyniku sygnałów pochodzących z rynku – od podmiotów na nim działających. Ponadto dzięki współpracy ze skruszonymi przedsiębiorcami w ramach obowiązującego w naszym kraju od przeszło sześciu lat programu łagodzenia kar leniency, UOKiK ma możliwość dotarcia do nowych źródeł informacji, a często przy badaniu jednej sprawy, pojawiają się dowody na istnienie kolejnych nielegalnych porozumień.
Zgodnie z podejściem praktyków – samodzielnie pozyskane przez organ antymonopolowy dowody bywają niewystarczające do wydania decyzji, w szczególności jeśli mamy do czynienia z kartelem. Nieoceniona jest pomoc informatora bezpośrednio uczestniczącego w zmowie, aby uzyskać informacje „z pierwszej ręki” i zrozumieć, jak działa jego wewnętrzny mechanizm. Ponieważ UOKiK jest w swych dochodzeniach coraz bardziej skuteczny, a ponadto ogłasza ich wyniki, spółki zyskały motywację do rozważenia możliwości złożenia wniosku leniency działań już na bardzo wczesnym etapie postępowania – zaakcentowała Dorothy Hansberry-Bieguńska, z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Podczas konferencji omówiono także zagadnienie zawierania antykonkurenycjnych porozumień oraz granic, które powodują, że działanie przedsiębiorcy nie jest jedynie sugerowaniem cen lecz zmową, która stanowi naruszenie ustawy antymonopolowej i skutkuje interwencją UOKiK.
Ważną część dyskusji poświęcono wydawanym przez Urząd decyzjom zobowiązaniowym oraz roli jaką pełnią – często dotkliwe – sankcje finansowe, nakładane na nieuczciwych przedsiębiorców.
Uczestnicy poznańskiej konferencji zgodzili się z tezą, że zarówno prawo konkurencji, jak i podejmowane na jego podstawie działania UOKiK, mają na celu ochronę wszystkich uczestników rynku przed nielegalnymi praktykami. Istotne jest przy tym stałe budowanie świadomości przedsiębiorców oraz konsumentów, na temat przysługujących im praw oraz spoczywających na nich obowiązkach. W ten cel wpisuje się zwiększanie przewidywalności działań organu antymonopolowego, zarówno w zakresie karania, jak i prowadzonych postępowań.
W ramach obchodów XX–lecia UOKiK odbywa się szereg wydarzeń skierowanych do opinii publicznej. Konferencje, seminaria, liczne projekty wydawnicze i medialne mają na celu zwiększenie społecznej świadomości na temat roli i wpływu przepisów antymonopolowych na życie gospodarcze i społeczne. Prezentacje prelegentów oraz informacje na temat wszystkich wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu dostępne są na stronie www.20lat.uokik.gov.pl. Dodatkowo, podczas konferencji w Poznaniu, wszystkie wystąpienia zostały zarejestrowane. Zapraszamy do obejrzenia relacji.
UOKiK
Zobacz także:
– Wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe
– Wspólnota mieszkaniowa – ochrona danych osobowych