auto

To na tyle ważny podzespół, że absolutnie nie można przy jego wyborze zdawać się na dzieło przypadku. Chyba, że ktoś ma ochotę sprawdzić, jak to jest, wyrzucić pieniądze w błoto. Poniżej kilka istotnych czynników, na podstawie których można łatwo dokonać zakupu idealnie pasującego do naszych potrzeb, akumulatora samochodowego.

 

Kwestia wymiarów
Kiedy już chcemy dobrać akumulator, koniecznie musimy spojrzeć na ilość miejsca, która została przewidziana przez producenta auta na instalację tego podzespołu. W tym celu, trzeba dokładnie zmierzyć szerokość, długość oraz wysokość akumulatora, który uprzednio stosowaliśmy w swoim aucie. Następnie, dokonujemy zakupu zgodnego z tymi wymiarami. Informacje odnośnie wielkości możemy również znaleźć w katalogach producentów akumulatorów, gdzie zostały wskazane modele dopasowane do konkretnych modeli aut, tworzonych przez poszczególnych producentów. To niezwykle istotne: gabaryty akumulatora po prostu muszą być dopasowane do ilości miejsca pod maską.
Napięcie
Aktualnie, większość popularnych modeli samochodów osobowych, wyposażonych jest w akumulatory o znamionowym napięciu na poziomie 12V. Jeżeli mamy do czynienia z akumulatorem o wyższym napięciu, zwykle znajdują one zastosowanie w pojazdach hybrydowych. Konstrukcja takich akumulatorów, znacznie różni się od sposobu konstruowania tych tradycyjnych.
Obsługa
Obecnie, w większości przypadku auta osobowe wyposażone są w akumulatory tzw. bezobsługowe, z założenia nie wymagające takich czynności, jak uzupełnianie poziomu elektrolitu poprzez dolewanie wody destylowanej. W wielu przypadkach jednak, mają one otwory odpowietrzające i takie, które umożliwiają dolanie wody. Akumulatory spiralne – przykład bezobsługowych podzespołów, które cechują się tym, że zostało w nich całkowicie wyeliminowane parowanie wody z elektrolitu.
Pojemność elektryczna – amperogodziny
Z reguły, zgodnie z zaleceniami powinno się kupować akumulator o takiej pojemności, jaką sugeruje w wytycznych producent konkretnego modelu samochodu. Wiele głosów specjalistów mówi jednak o tym, że można dopuścić różnice, nawet na poziomie 10%. jeżeli decydujemy się na akumulator o mniejszej pojemności od zalecanej, trzeba brać pod uwagę, że może on szybciej się rozładować. Jeśli więc ktoś bierze pod uwagę kryterium cenowe, bo zapłaci mniej za mniejszą moc, warto pomyśleć zawczasu, bo w praktyce, może to być tylko pozorna oszczędność. Poza tym, kiedy prąd z akumulatora zostaje rozdzielony na obsługę urządzeń w samochodzie podczas postoju, przy niskich temperaturach, taki zabieg może być naprawdę ryzykowny i prowadzić do przykrej, niekomfortowej sytuacji, w której zostaniemy „uziemieni” w najmniej oczekiwanym przez siebie momencie.
Kierowanie się jedynie ceną, w połączeniu z przypadkowym wyborem akumulatora to wbrew pozorom, częsty przypadek. A potem zwroty, kolejki, wymiany – wszystko rozciąga się w czasie. Samochód z kolei, przez dłuższy czas pozostaje bez ruchu, co też ma swoje konsekwencje.
Tekst przygotowany dzięki wsparciu ekspertów firmy Specpart – dziękujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj