Auto bez opon jest jak stół bez krzeseł

Wszyscy na pewno bardzo dobrze wiemy, jak ważnym elementem w naszym samochodzie są opony. To one mają największy wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży. Dzięki odpowiednim oponom – najlepiej zmienianym co sezon, oszczędzamy czas i pieniądze, a co ważniejsze, zapewniamy zdrowie sobie oraz naszym pasażerom.

To nie takie proste
Produkcja opon nie jest tak prosta, jak by się wydawać mogło. Najpierw, w ogromnych maszynach , w wysokiej temperaturze, miesza się kilkadziesiąt rodzajów gumy, pigmentów oraz różnych środków chemicznych. Kiedy masa jest gotowa, poddaje się ją schłodzeniu i formuje sztaby, z których następnie wycinane są pasy. Teraz, do powstałego półproduktu należy dodać stopkę (jest to ta część opony, która styka się z felgą. Musi być uformowana w taki sposób, aby przylegała do obręczy równo. W oponach bezdętkowych, odpowiada również za szczelność), osnowę (jest to wiele warstw kordu, ułożonych pod odpowiednimi kątami), a następnie paski ochraniające oponę przed ocieraniem o obręcz koła. Tak powstałą oponę należy teraz poddać wulkanizacji. Dokonuje się tego w bardzo wysokiej temperaturze, w specjalnych formach, które przypominają gofrownicę. Rolą bieżnika jest ochrona czoła opony przed uszkodzeniem oraz zwiększenie jej przyczepności do nawierzchni. Rowki w bieżniku odprowadzają wodę i przeciwdziałają poślizgom, zaś sama rzeźba bieżnika jako taka, jest zależna od warunków, do jakich opona jest przeznaczona. Kiedy opona jest już gotowa, zanim wypuści się ja rynek, poddaje się ją kompleksowej kontroli, zarówno ręcznej, jak i elektronicznej.
Sezonowa wymiana opon
Jest ważniejsza, niż myślimy. Każdy bowiem typ opon jest przystosowany do innych warunków pogodowych. Opony letnie powinny jeździć od wiosny do jesieni, kiedy temperatura powietrza nie spada poniżej 7 stopni. W niższych temperaturach, opony te tracą swoje właściwości. Ponadto, zadaniem opon letnich jest zapewnienie dobrej przyczepności do suchych nawierzchni oraz precyzji w kierowaniu i zwiększenia komfortu jazdy.
Opony zimowe posiadają głębszą rzeźbę bieżnika, dzięki czemu lepiej trzymają się nawierzchni. Nie tracą miękkości i elastyczności w ujemnych temperaturach i są odporniejsze na zużycie i uszkodzenia mechaniczne. Co prawda są głośniejsze, ale przecież zimą nie stanowi to problemu, gdyż mamy zamknięte okna.
Na rynku znajdziemy również opony całoroczne, łączące w sobie cechy opon zarówno letnich, jak i zimowych. Mają bardzo dobre osiągi, niezależnie od warunków pogodowych czy pory roku. Nie są jednak przeznaczone dla brawurowych kierowców ani osób przejeżdżających rocznie więcej niż 6 tysięcy kilometrów.
Skąd wiadomo, jaką oponę potrzebujemy?
Dla łatwej identyfikacji, każda opona jest specjalnie oznaczona. Przyjrzyjmy się zatem tym oznaczeniom: 195/65 R15 91 H mówi nam, że opona ma szerokość 195 mm, profil 65 (obecnie standardowym profilem jest 70), jest radialna, o średnicy 15 cali, a jej prędkość maksymalna, to 210 km/h. Dodatkowo, dla rozróżnienia, opony dętkowe, wychodzące już z użycia, oznaczane są jako TT, zaś powszechne obecnie, bezdętkowe: TL.
Jak wybrać opony
W dzisiejszych czasach, bombardowani niesamowitą ilością opon dostępnych na rynku, możemy się poczuć zagubieni. Goodyear, Dunlop, Bridgestone, Fulda, Dębica, Firestone, Dayton, Sava, Pirelli, Michelin – wszyscy ci producenci gwarantują nam produkty świetnej jakości. Warto więc poradzić się profesjonalisty w dobrym salonie czy na sprawdzonym portalu. W tym drugim przypadku dochodzi jeszcze jeden atut: szczegółowy opis każdej opony oraz informacja o jej dostępności, często również opinie innych użytkowników. Dzięki profesjonalnej i przyjaznej wyszukiwarce, znajdziemy łatwo takie opony, o jakie nam chodzi, oszczędzając czas.
Do liderów wśród sklepów internetowych, oferujących opony, należy Oponeo, istniejący na rynku od 2001 roku. Dzięki skupieniu wszystkich obszarów funkcjonalności firmy w jednym systemie, portal ten pozwala na szybką i efektywną obsługę dużej liczby klientów. Gwarantuje nam sprzedaż opon nowych, rezerwację, a także oferuje możliwość montażu opon po ich zakupieniu, w jednym z serwisów partnerskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj