senior

Osoby zainteresowane pracą opiekunki za granicą nie ukrywają, że oferty organizatorów tego rodzaju wyjazdów brzmią wyjątkowo korzystnie. Opiekunkom oferuje się umowę o pracę, wynagrodzenie w euro i czytelny podział obowiązków. Czy można chcieć czegoś więcej? Niestety, jak każda praca, i ta ma zarówno dobre, jak i złe strony.

Blaski i cienie ludzkiej natury

Jeden z największym problemów w pracy opiekunki jest związany z naturą jej podopiecznych. Mamy do czynienia z osobami, które wcale nie muszą charakteryzować się krystalicznym charakterem, bywa zaś i tak, że współpraca z opiekunką nie układa się najlepiej przede wszystkim dlatego, że każda ze stron ma nieco inne usposobienie.

Wielu problemów można uniknąć ćwicząc asertywność na długo przed wyjazdem. Praca opiekunki jest łatwiejsza, jeśli osoba zatrudniona nie pozwala na traktowanie jej w sposób uwłaczający jej własnej godności i jest w stanie nie tylko pochwalić, ale i zbesztać swojego podopiecznego. Na szczęście, nie są to umiejętności, których nie da się wypracować, choć o sukcesie decydują nie tylko przygotowania, ale i predyspozycje osoby myślącej o zawodzie opiekunki.

Kontrowersyjna lista obowiązków

Nawet najbardziej bezkonfliktowy podopieczny nie zawsze gwarantuje osobie wykonującej pracę opiekunki satysfakcję, nie można bowiem zapominać o tym, że ze swoich obowiązków rozlicza ją nie on, ale jego rodzina. Ta ostatnia może być przy tym zarówno prawdziwym skarbem, jak i jednym z największych utrapień opiekunki, najpoważniejszym źródłem konfliktów jest zaś podział obowiązków.

I ten problem można jednak rozwiązać jeszcze przed podjęciem zatrudnienia, a wiele błędów ma swoje źródło w niechęci do czytania umów zawieranych z pracodawcą. Jeszcze przed podpisaniem kontraktu wskazane jest więc zapoznanie się z jego treścią i ustalenie sposobu jej interpretowania. W takim przypadku można odmawiać wykonania obowiązków niezgodnych z umową albo oczekiwać dodatkowego wynagrodzenia, gdy się ich podejmie.
Bariera językowa

Ogłoszenia firm oferujących pracę opiekunki tchną optymizmem, ich autorzy zapewniają bowiem, że nawet podstawowa znajomość języka obcego okazuje się wystarczająca, aby sprawnie komunikować się z podopiecznym. Niestety, rzeczywistość często weryfikuje tego rodzaju deklaracje, niezwykle trudno jest bowiem zajmować się w sposób profesjonalny osobą starszą, a do tego chorą, gdy nie można zorientować się, jakie są jej podstawowe potrzeby.

Co ciekawe, osoby starsze nie narzekają na początkowe braki utrudniające komunikację, mają bowiem świadomość tego, jak wiele ograniczeń jest z nimi związanych. Zwracają jednak uwagę na to, czy osoba pracująca z nimi stara się je nadrabiać i irytują się, gdy nie dostrzegają żadnego zaangażowania z jej strony. Praca opiekunki nie musi być wyczerpująca fizycznie, wymaga jednak nieustannego rozwoju, w innym wypadku bowiem trudno oczekiwać, że zakończy się powodzeniem. Jeśli nie ma się tego na uwadze, zagraniczny wyjazd może zakończyć się nie imponującym zarobkiem, ale dużym rozczarowaniem.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z Instytutem szkoleniowym BERLIN

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj