Pracujesz zagranicą bądź zamierzasz wyjechać zarobkowo do innego kraju? Oto kilka pomocnych rad dotyczących rozliczania podatku na obczyźnie.
 

Jeżeli zdecydowałeś się na legalną pracę zagranicą, to oznacza, że część twojego dochodu będzie odprowadzana do urzędu skarbowego. Jaka to konkretnie część oraz jaka będzie jej wysokość i z jakiego tytułu zależy to od państwa i systemu podatkowego jaki w nim obowiązuje.

Pamiętaj, że cechą wspólną dla wszystkich krajów jest możliwość starania się o zwrot nadpłaconej części podatku. „Ci, którzy czytają, wiedzą więcej”, a zatem zachęcamy do lektury.

Niemcy

Rok podatkowy w Niemczech trwa, tak jak w Polsce, od 01.01 do 31.12 bieżącego roku.  

Osoby pracujące w Niemczech lub prowadzące swoją działalność gospodarczą są zobowiązane do rozliczenia się ze wszystkich dochodów uzyskanych w danym roku. Jeżeli tego nie zrobią, mogą otrzymać karę! Okres na złożenie rozliczenia rocznego trwa do 31 maja.

O zwrot podatku można ubiegać się najczęściej do 4 lat wstecz. Pracownik zatrudniony legalnie w niemieckiej firmie powinien otrzymywać od swojego pracodawcy miesięczne potwierdzenia wynagrodzenia, tzw. Abrechnung, zaś na zakończenie zatrudnienia lub/i zakończenie roku podatkowegodokument potwierdzający zatrudnienie, którym jest Lohnsteuerbescheinigung lub Lohnsteuerkarte. Na podstawie tych dokumentów można starać się o zwrot podatku dochodowego z Niemiec.

W Niemczech istnieje kilka klas podatkowych, do których mogą Państwo przynależeć. Klasa jest przypisywana w zależności od stanu cywilnego, potomstwa, liczby pracodawców, itd. Ponadto istnieje kilka rodzajów podatku w Niemczech, są nimi kolejno: Lohnsteuer (podatek dochodowy), Kirchensteuer (podatek kościelny, który płacą osoby, którym udzielono chrztu) oraz Solidaritätszuschlag (podatek zachodnich landów na rzecz wschodnich Niemiec).

Holandia

Rok podatkowy w Holandii trwa od 01.01. do 31.12 bieżącego roku. O zwrot podatku można ubiegać się najcześciej do 5 lat wstecz. Osoba zatrudniona legalnie w kraju Niderlandów powinna mieć wyrobiony Sophienummer , czyli numer identyfikacji podatkowej odpowiadający polskiemu nipowi. Najważniejszy dokument potwierdzający zatrudnienie w Holandii, to Jaaropgave. Pracodawca wystawia Jaaropgave  na zakończenie roku podatkowego. Dokument ten zawiera dane personalne osoby zatrudnionej, SOFI – nummer oraz kwoty całkowitego dochodu i kwotę odciągniętego podatku. Poza tym pracując w Holandii należy się ubezpieczyć, również od takiego ubezpieczenia przysługuje prawo ubiegania się o zwrot. Ubezpieczyć należy się w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia zatrudnienia. Koszty takiego ubezpiecznia są dosyć wysokie, ale dużą ich część można odzyskać. Firmy rozliczające zwrot podatku z Holandii mogą pomóc ci odzyskać zwrot za ubezpiecznie zdrowotne ZORGTOESLAG.

Wielka Brytania

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 05.04 do 06.04. kolejnego roku. O zwrot podatku z UK można się starać 4 lata wstecz, ostatnim rokiem rozliczeniowym na chwilę obecną jest rok 2009/2010. Każda osoba zatrudniona legalnie w Wielkiej Brytanii otrzymuje od pracodawcy miesięczne odcinki wypłat, tak zwane payslipy. Po ustaniu zatrudnienia pracownik otrzymuje od pracodawcy P45, czyli zestawienie dochodu i pobranego podatku. Pod koniec każdego roku rozliczeniowego pracodawca musi wystawić pracownikowi P60. Każdy podatnik może sprawdzać swoje konto na angielskiej stronie HR Revenue. Na tej stronie jest również możliwe złożenie deklaracji podatkowej.

Osoby będące na samozatrudnieniu w Wielkiej Brytanii powinny pamiętać, że muszą rozliczyć się z urzędem do 31.10. Jeżeli tego nie uczynią zostaną obciążeni karą.

Norwegia

Rozliczenie podatku z urzędem norweskim jest obowiązkowe i zalecane, gdyż urząd rozlicza samodzielnie osoby, które tego nie zrobiły. Warto zatem wiedzieć, że rok podatkowy trwa, tak jak w Polsce od 01.01 do 31.12 bieżącego roku. O zwrot podatku można się ubiegać 5 lat wstecz. Dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie to Lønns-og trekkoppgave. Każdy pracownik otrzymuje ten dokument od pracodawcy pod koniec zatrudnienia. Urząd norweski wysyła do podatników formularzSelvangivelse, na podstawie którego można składać deklarację podatkową. Zaleca się wówczas skompletowanie odpowiednich dokumentów i wysłanie ich do urzędu. W przypadku pytań i wątpliwości należy skontaktować się z doradcą lub firmą specjalizującą się w kwestiach podatków zagranicznych.

Norwegia jest krajem, który przewiduje dla swoich podatników ulgi podatkowe. Każdy z podatników może rościć sobie przydzielenie odpowiedniej kwalifikacji i starać się tym samym o rozliczenie z ulgą: Pendler, ulga 10%, 2 klasa (skatteklasse 2) lub rozliczenie zwykle.

Irlandia

System podatkowy w Irlandii jest łudząco podobny do tego, który obowiązuje w Wielkiej Brytanii. W Irlandii rok podatkowy rozpoczyna się 01.01 i trwa do 31.12. bieżącego roku. O zwrot podatku można ubiegać się 4 lata wstecz. Dokumenty, które otrzymują pracownicy to również P 45 i P 60.
 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj