Fundusz inwestycyjny jest instytucją finansową, która zajmuje się inwestowaniem zebranych od klientów środków finansowych w celu wypracowania zysku. Wybór instrumentów, w które zostaną zainwestowane wpłaty klientów zależy w dużej mierze od typu funduszu.
 

Wpłaty klientów przeliczane są na tzw. jednostki uczestnictwa (j.u.) funduszu. Jednostki te reprezentują udział środków klienta w aktywach funduszu w danym momencie, stąd cena j.u. jest zmienna w czasie i każdorazowo zależy od wyceny wartości sumy aktywów funduszu. Przy zakupie jednostek uczestnictwa pobierana jest zwykle prowizja, której wysokość zależy od typu funduszu i wynosi od zera do kilku procent wkładu.

Podstawową klasyfikacją funduszy inwestycyjnych jest podział na fundusze otwarte oraz zamknięte. Fundusze otwarte oferują swoje usługi wszystkim zainteresowanym klientom. Oznacza to, że liczba jednostek uczestnictwa takiego funduszu jest nieograniczona. Z kolei fundusze zamknięte dysponują ograniczoną liczbą j.u., w związku z czym nie każdy inwestor będzie miał możliwość ich zakupu.

Ze względu na typ inwestycji możliwe jest wyróżnienie znacznie większej liczby rodzajów funduszy inwestycyjnych. Poszczególne fundusze różnią się pod względem podejmowanych inwestycji, co przekłada się także na ryzyko inwestycyjne oraz możliwą do uzyskania stopę zwrotu. Najczęściej występujące fundusze to m.in. fundusze rynku pieniężnego, papierów dłużnych, akcyjne, mieszane (zrównoważone, stabilnego wzrostu), specjalistyczne (rynku nieruchomości, rynku surowców, branżowe).
Fundusze rynku pieniężnego oraz papierów dłużnych inwestują środki klientów w bardzo bezpieczne instrumenty finansowe, np. obligacje rządowe i komunalne. W przypadku funduszy rynku pieniężnego ryzyko inwestycyjne jest jeszcze mniejsze ze względu na krótkie terminy zapadalności kupowanych przez fundusz papierów (do 1 roku). Niestety, wysoki poziom bezpieczeństwa wiąże się z niską dochodowością inwestycji w tego typu instumenty, stąd zyski wypracowane przy pomocy tych funduszy są niewielkie (zwykle porównywalne z zyskiem ze zwykłych lokat bankowych).

Z kolei fundusze akcyjne inwestują przede wszystkim w papiery wartościowe notowane na giełdzie (polskiej lub na giełdach zagranicznych w przypadku funduszy akcji zagranicznych). Podejmowane przez fundusz inwestycje są znacznie bardziej ryzykowne niż zakup papierów dłużnych, jednak dają szansę na wypracowanie wysokiego zysku.

Fundusze mieszane łączą w sobie cechy funduszy papierów dłużnych i akcyjnych. Część wpłat klientów przeznaczana jest na inwestycje bardzo bezpieczne, część zaś lokowana jest w bardziej ryzykownych instrumentach. W przypadku funduszy stabilnego wzrostu większość środków zostaje zainwestowana w sposób bezpieczny, natomiast fundusze zrównoważone proponują proporcjonalnie większą inwestycję w akcje.

Fundusze specjalistyczne (np. rynku surowców, nieruchomości, branżowe) inwestują środki klientów w papiery wartościowe lub dłużne powiązane z określonym sektorem gospodarki. Wyniki inwestycyjne zależą w tym przypadku od koniunktury gospodarczej panującej w danej branży.

Wypłata środków z funduszu inwestycyjnego polega na odkupieniu przez fundusz jednostek uczestnictwa posiadanych przez klienta na jego żądanie. Z kwoty do wypłaty (obliczonej jako liczby sprzedawanych przez klienta j.u. przemnożonej przez ich aktualną cenę) potrącana jest często prowizja, podobnie jak w przypadku zakupu.

Więcej informacji na temat inwestycji, np. w wino można znaleźć na: http://30-lat-pozniej.blogspot.com/2013/07/inwestycje-alternatywne-in-vino-veritas.html
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj