Home Rynek kapitalowy Informacje Rynkowe Grupa G7 wspólnie interweniuje na jenie. Ceny akcji rosną.

Grupa G7 wspólnie interweniuje na jenie. Ceny akcji rosną.

Pierwsza część piątkowego handlu na globalnych rynkach akcyjnych upłynęła w dobrej atmosferze. Na tokijskim parkiecie indeks Nikkei zakończył sesję na 2,72% plusie, a indeks Topix wzrósł o 2,42%. Z koeli indeks MSCI Asia APEX 50 mierzący zachowanie 50 największych przedsiębiorstw w regionie Azji, po wyłączeniu Japonii, poszedł dziś w górę o ponad 0,3%. Inwestorzy zwiększyli zaangażowanie w walory spółek, po tym jak w nocy czasu polskiego ministrowie finansów oraz szefowie

Pierwsza część piątkowego handlu na globalnych rynkach akcyjnych upłynęła w dobrej atmosferze. Na tokijskim parkiecie indeks Nikkei zakończył sesję na 2,72% plusie, a indeks Topix wzrósł o 2,42%. Z koeli indeks MSCI Asia APEX 50 mierzący zachowanie 50 największych przedsiębiorstw w regionie Azji, po wyłączeniu Japonii, poszedł dziś w górę o ponad 0,3%.

Inwestorzy zwiększyli zaangażowanie w walory spółek, po tym jak w nocy czasu polskiego ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych grupy G7 telefonicznie porozumieli się co do tego, że podejmą dziś interwencję na rynku jena, w celu przeciwdziałania nadmiernemu wzmocnieniu japońskiej waluty. Dotychczasowe próby okiełznania aprecjacji krajowej waluty przez Bank Japonii wesprą Bank Kanady, Europejski Bank Centralny, amerykański Fed oraz Bank Anglii – każdy z nich w momencie otwarcia krajowego rynku. To pierwsze tego typu wspólne działanie grupy G7 na rynku walutowym od września 2000 r. Reakcja kursu USD/JPY na tą informację nie zaskoczyła – momentalnie wystrzelił on w górę i o godz. 9:05 zwyżkował, aż o 3,31% do poziomu 81,820. Dla przypomnienia w środę para ta ustanowiła swoje historyczne minimum na poziomie 76,495.  
 
W ślad za Azją, otwarcie handlu na Starym Kontynencie też było udane. O godz. 9:05 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,36%, a w przypadku najszerszego wskaźnika warszawskiego parkietu, czyli WIG było to +0,35. W tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 szły do góry o 0,77%, zapowiadając dziś zwyżki także za oceanem.

W centrum uwagi globalnych inwestorów nadal znajduje się geopolityka – sytuacja w Japonii i krajach arabskich (głównie w Libii). Nieco w tle pozostaje kwestia europejskiego kryzysu zadłużenia, co oczywiście nie oznacza, że na ten czynnik uczestnicy rynków nie zwracają już wcale uwagi. Piątkowe kalendarium makroekonomiczne jest niezmiernie ubogie. Jedynie o godz. 10:00 napłyną dane z Eurolandu dotyczące bilansu handlowego za styczeń.

Marek Nienałtowski

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version