Home Psychologia Gdy głośno myślimy, ciszej słyszymy

Gdy głośno myślimy, ciszej słyszymy

rzecznik

Głośność naszych myśli wpływa na to, jak postrzegamy rzeczywiste dźwięki.

Nasze myśli są ciche dla innych, ale nie dla nas samych. Dlatego więc głośność tego, co mamy w głowie, wpływa na głośność postrzeganych dźwięków – wyjaśnia prof. David Poeppel z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Podczas eksperymentów amerykańsko-chiński zespół wykazał, że wyobrażenia dźwiękowe zmniejszają wrażliwość na realne bodźce akustyczne. Wykryto to za pomocą kwestionariuszy oraz pomiarów EEG i MEG.

Po wyobrażeniu sobie mówienia w głowie słyszane dźwięki będą się wydawać delikatniejsze – im większe natężenie dźwięku wyobrażenia, tym słabsze wrażenia percepcyjne. Dzieje się tak, bo wyobraźnia i postrzeganie aktywują te same obszary słuchowe w mózgu. Najpierw pobudza je wyobrażenie, więc gdy potrzebujemy ich znowu do percepcji, są już „zmęczone” i słabiej reagują – opowiada prof. Tian Xing z NYU Shanghai.

Xing uważa, że badanie, którego wyniki ukazały się na łamach Nature Human Behaviour, świetnie demonstruje, że percepcja jest wynikiem interakcji procesów dół-góra (bottom-up, od receptorów do mózgu) i góra-dół (top-down, naszych procesów poznawczych, doświadczeń, wiedzy itp.).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version