Gap year, czyli tzw. rok przerwy, to roczny odpoczynek od nauki po zakończeniu szkoły lub też po studiach, jeszcze przed rozpoczęciem regularnej pracy zawodowej. Idea roku przerwy ma wiele zalet, jednak o jej sensowności decyduje plan wykorzystania wolnego czasu. Niektórzy wykorzystują go bezproduktywnie, dla innych pierwszym kierunkiem, w którym udają się po zakończeniu nauki jest agencja pracy, w której pragną znaleźć tymczasowe zatrudnienie. Czy warto wykorzystać rok przerwy, pracując zagranicą?


Wkraczanie w dorosłość


Agencja pracy tymczasowej ma wiele ofert dla ludzi młodych, nawet tych, którzy nie posiadają jeszcze wykształcenia wyższego. Najczęściej jest to praca fizyczna, choć można znaleźć również oferty dotyczące prostej pracy biurowej. Należy jednak pamiętać, iż aby pracować w biurze za granicą, niezbędna jest znajomość języka obcego. Niewątpliwie, praca tymczasowa za granicą to dobry pomysł w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłość. Jest to dla nich lekcja samodzielności i odpowiedzialności, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Jeżeli mowa o absolwentach uczelni, niewątpliwie są to już dorośli ludzie, jednak zwykle samodzielne życie rozpoczynają dopiero po zakończeniu edukacji. Tym samym im również lekcja tego typu z pewnością się przyda.


Pieniądze na dobry start


Musimy zauważyć, że w ofertach agencji pracy, które dotyczą zatrudnienia za granicą, kwoty wynagrodzenia są wyższe niż w przypadku pracy w Polsce. Wyjeżdżając tylko na kilka miesięcy, można sporo odłożyć na przyszłość. Niewątpliwie, zastrzyk gotówki przyda się zarówno świeżym absolwentom szkoły ponadpodstawowej, jak i uczelni wyższej. Pieniądze zarobione po szkole można wydać np. na ciekawy, daleki wyjazd, można je również odłożyć, aby podwyższyć sobie standard życia w czasie studiów. Nie brakuje osób, które w ciągu roku pracy np. w Niemczech zarabiają tak dużo, że pieniądze te pozwalają im później na całoroczny wynajem mieszkania w mieście, w którym studiują.


Absolwenci uczelni, którzy właśnie rozpoczynają swoją karierę zawodową, dysponując pewnym zabezpieczeniem finansowym, mogą bez pośpiechu szukać odpowiedniego stałego zatrudnienia. Mogą spokojnie przeglądać oferty agencji pracy wiedząc, że wystarczy im pieniędzy na czynsz.


Nowe znajomości


Niecenioną wartość wyjazdu do pracy poza granicami Polski stanowi możliwość nawiązania nowych znajomości. Agencja pracy często działa w ten sposób, że zatrudnia jednocześnie co najmniej kilku pracowników, wysyłając ich do jednej firmy. Pracownicy ci spotykają się jeszcze w Polsce, a następnie razem udają się do miejsca docelowego. Pobyt w Niemczech, czy w innym kraju będącym celem emigracji zarobkowej, może być zatem miło spędzonym czasem. Ponadto, podczas pobytu za granicą istnieje również szansa na nawiązanie znajomości cennych zawodowo.


Wykorzystanie roku przerwy na wyjazd do pracy zagranicznej to bardzo dobry pomysł. Ten stosunkowo krótki pobyt w innym kraju może wiele nauczyć, a ponadto z pewnością będzie przygodą zapamiętaną na całe życie. Nie zapominajmy również o kwestiach finansowych, które w kontekście tymczasowej emigracji zarobkowej są kluczowe.


Pomocy podczas tworzenia artykułu udzieliła agencja pracy tymczasowej ATERIMA WORK.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments