Home Finanse Informacje Finansowe Praca w Niemczech – szansa na większe zarobki

Praca w Niemczech – szansa na większe zarobki

telefon

Od kiedy przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, a granice nasze zostały otwarte, coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd i podjęcie pracy za granicą. Szczególną tendencję do podjęcia pracy zarobkowej wykazuje się w Niemczech. Składa się na to kilka czynników, do najważniejszych z nich należą takie aspekty jak: wyższe zarobki, niedaleka odległość od Polski, lepsza perspektywa znalezienia odpowiadającej nam pracy.

Praca w Niemczech to nie tylko wyższe zarobki i gwarancja odłożenia pieniędzy na przyszłość, aczkolwiek również przy dłuższym pobycie, możliwość zdobycia pewnych zasiłków, które jeszcze w większym stopniu poprawiają jakość życia. Wielu Polaków wyjeżdżających na chwilę, po danym pobycie stwierdza, iż zostanie tam na dłuższy okres czasu jest najlepszą alternatywą. Obecnie na rynku polskim jest wiele pośredników oferujących pracę w Niemczech.

Szczególnie powszechnymi kierunkami wyjazdów są takie miasta jak Monachium, Berlin czy Kolonia. Natomiast zawody, które są najczęściej wybieranymi to: opiekunka osób starszych, praca na produkcji, a dla osób znających zaawansowanie język niemiecki posada pracy biurowej. Wiele osób wyjeżdża także na własną rękę, za pośrednictwem rodziny, bądź przyjaciół, którzy już jakiś czas w Niemczech przebywają. Zainteresowanie z roku na rok wyjazdami wciąż rośnie. W roku 2016 liczba ta wzrosła ponad 30%, a osób osiedlających się tam z terytorium Polski o ponad 25%.

Najpopularniejsze oferty pracy

Oferta pracy zagranicą jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Coraz więcej można znaleźć ofert bardzo wyspecjalizowanych, jednakże te najpopularniejsze można podzielić na cztery kategorie.

Najpopularniejszą pracą zagranicą jest praca sezonowa. Jest to praca najczęściej fizyczna przy zbiorach owoców, warzyw, bądź kwiatów, w zależności od kraju docelowego. Praca ta często nie wymaga znajomości języka i jest to częsty wybór Polaków, którzy zaczynają zarabiać poza granicami Polski. Szczególnie popularnym kierunkiem są Niemcy, Holandia czy niektóre kraje skandynawskie. Prace sezonowe łączą się również z innymi zajęciami, zwłaszcza hotelarstwem czy innymi usługami sezonowymi. Często poszukiwane są pokojówki, osoby do segregowania walizek w portach lotniczych etc

Drugim najpopularniejszym rodzajem ogłoszeń są te związane z opieką, zwłaszcza nad osobami starszymi. Najwięcej ogłoszeń tego typu znajdziemy na portalach z niemieckimi ogłoszeniami o pracę. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii często również poszukiwane są opiekunki do młodszych dzieci, które najczęściej zamieszkują z rodziną, a czasem zajmują się również opieką nad domem.

Poszukiwani są również specjaliści od przedmiotów zawodowych, fachowcy oraz robotnicy. Poza granicami państwa ceni się polskich hydraulików, brukarzy czy monterów.

Jednymi z najpopularniejszych ogłoszeń są również te związane z rynkiem gastronomicznym. Tutaj jednak bardzo często konieczny jest minimum j. angielski. Prace można wykonywać sezonowo, lecz często poszukiwane są osoby do dłuższej współpracy, zwłaszcza kucharze. Popularnymi zawodami jest również kelnerstwo i pomoc kuchenna.

Są to podstawowe i najpopularniejsze rodzaje ofert związanych z pracą zagranicą, jednakże wybór jest duży, a polscy specjaliści, nauczyciele i lekarzy są coraz częściej poszukiwani poza granicami Polski.

Niebezpieczeństwa dla poszukujących pracy za granicą.

Od lat Polacy chętnie ruszają do pracy za granicę. I nic dziwnego na zachodzie wykonując te same obowiązki można zarobić kilka razy więcej niż w Polsce. Nic dziwnego, że takie kwoty rozpalają naszą wyobraźnie. Z drugiej strony za granicą czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Oto garść praktycznych porad, jak się przed nimi uchronić.

Po pierwsze przed wyjazdem za granicę zgromadź jak największe oszczędności. Przydadzą się, gdyby coś poszło nie tak. Na przykład praca nie spełniałaby twoich oczekiwać bądź pracodawca byłby nieuczciwy… Zgromadzone oszczędności pozwolą ci na spokojnie poszukiwać nowego zatrudnienia. W najgorszym przypadku będziesz miał dość pieniędzy żeby kupić sobie bilet powrotny.

Po drugie wykonaj kserokopie wszystkich swoich dokumentów i dobrze je schowaj. Mogą się przydać, gdy stracisz oryginały. Dzięki kserokopiom polska placówka dyplomatyczna szybciej wystawi ci paszport tymczasowy.

Po trzecie ustal z najbliższymi jakieś hasło alarmowe. Na przykład „pozdrówcie wujka Alberta”. Takie hasło bezpieczeństwo to wyraźny sygnał dla rodziny, że masz poważne kłopoty i powinni się skontaktować z odpowiednimi służbami, na przykład z policją.

Po czwarte starannie sprawdzaj każde ogłoszenie o pracę. Największe portale internetowe nie są w stanie weryfikować każdego anonsu. To ty musisz wykazać się rozwagą… Kiedy powinna zapalić ci się czerwona lampka? Z pewnością wtedy kiedy potencjalny pracodawca nie che przedstawić się imieniem i nazwiskiem. Nie che dokładnie powiedzieć czym będziesz się zajmować… Zdecydowanie pewniejsze są portale płatne, ich administratorzy przed dodaniem ogłoszenia sprawdzają uczestników.

Pozory bezpieczeństwa

„Ambasada Portugalii szuka sumiennego pracownika (…)” Brzmi wiarygodnie, prawda? Niestety takie ogłoszenia to najzwyklejsze oszustwo. Ambasady nigdy nie szukają personelu w ten sposób… Przekręt na „dyplomatę” to nie jedyna metoda. Wielu oszustów podszywa się pod znane firmy i w ten sposób znajduje naiwnych.

Podsumowując praca za granicą to ogromna szansa rozwoju, ale zanim się na nią zdecydujemy sprawdźmy wszystko i zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version