Odpady : nowe zasady recyklingu

    W ubiegłym roku w UE powstało ponad 100 mln ton odpadów ogrodowych i kuchennych. Większość z nich trafiła na wysypiska lub została spalona. Posłowie do PE chcą wykorzystać profity , jakie te odpady mogą przynieść gospodarce i środowisku, poprzez bardziej powszechny recykling, selektywną zbiórkę i kompostowanie. W dniu 6 lipca posłowie zaapelowali również o ogólnounijne przepisy w tej dziedzinie, ponieważ niektóre z państw członkowskich pozostają w tyle,

    W ubiegłym roku w UE powstało ponad 100 mln ton odpadów ogrodowych i kuchennych. Większość z nich trafiła na wysypiska lub została spalona. Posłowie do PE chcą wykorzystać profity , jakie te odpady mogą przynieść gospodarce i środowisku, poprzez bardziej powszechny recykling, selektywną zbiórkę i kompostowanie.

    W dniu 6 lipca posłowie zaapelowali również o ogólnounijne przepisy w tej dziedzinie, ponieważ niektóre z państw członkowskich pozostają w tyle, jeśli chodzi o recykling odpadów.

    Rezolucja Parlamentu nawiązuje do zielonej księgi Komisji w sprawie gospodarki odpadami biodegradowalnymi w UE. Posłowie dowodzą, że specjalna dyrektywa dotycząca bioodpadów zapewniłaby większe zrozumienie, lepsze monitorowanie oraz pewność prawną w sprawie recyclingu odpadami spożywczymi.

    Postulaty PE:

    Selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych, chyba że jest to niemożliwe ze względów ekonomicznych lub środowiskowych

    Zwiększenie recyklingu bioodpadów

    Klasyfikacja poszczególnych rodzajów kompostu otrzymywanego z odpadów biodegradowalnych

    Posłowie wzywają również rządy do „wspierania akcji uświadamiających w dziedzinie ochrony środowiska”, aby zmienić wzorce zachowań. Chcą, aby nowe przepisy zostały zaproponowane przed końcem roku.

    Czym są odpady biodegradowalne?

    ulegające biodegradacji odpady ogrodowe, np. trawa

    odpady spożywcze i kuchenne pochodzące z domów, restauracji i sklepów

    odpady pochodzące z zakładów przetwórstwa spożywczego

    Obecna sytuacja

    W UE składuje się/zakopuje się 41% wszystkich bioodpadów, ale między poszczególnymi państwami występują bardzo duże różnice pod tym względem; na przykład w Polsce i na Litwie zakopuje się 90% takich odpadów. Powoduje to powstawanie dużych ilości zanieczyszczającego środowisko metanu. W Szwecji spala się około 47% bioodpadów, a w Danii – około 55%.

    Selektywną zbiórkę odpadów prowadzi się w Austrii, Holandii, Danii, Szwecji, na części terytorium Belgii (we Flandrii), Hiszpanii (w Katalonii) oraz Włoch (w północnych regionach). Austria i Niemcy mają najwyższe wskaźniki kompostowania.

    Składowiska odpadów wywierają najgorsze skutki dla środowiska; najlepszymi obecnie rozwiązaniami są: selektywne zbieranie odpadów, spalanie oraz kompostowanie.

    Tekst i zdjęcie – Parlament Europejski

    Zobacz także:

    Lipcowa sesja plenarna w skrócie

    Walka z terroryzmem: porozumienie SWIFT

    Strefa Schengen dowodem istnienia Europy

    NO COMMENTS

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Exit mobile version