Odszkodowania komunikacyjne, czyli co robić w razie wypadku?

Wakacje to czas wyjazdów, kiedy ruch samochodowy jest zwiększony – nietrudno wtedy o przykry incydent na drodze. Dowiedz się, jak należy postępować, gdy dochodzi do wypadku drogowego.

Podczas podróży samochodem doszło do zdarzenia, w wyniku którego odniosłeś obrażenia, a twój samochód wymaga naprawy? Jeśli nie ma wątpliwości, że nie jesteś sprawcą zdarzenia, należy ci się odszkodowanie powypadkowe. Przeczytaj, jakie informacje są ci potrzebne, żeby ubiegać się o świadczenia odszkodowawcze.

Dane sprawcy

By uzyskać pieniądze z ubezpieczenia OC sprawcy, niezbędne są jego dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, numer polisy OC, PESEL oraz informacje dotyczące samochodu, który brał udział w zdarzeniu – numer rejestracyjny, marka i model. Warto też mieć zapisany numer telefonu sprawcy zdarzenia, by móc się z nim później kontaktować. Jeżeli przyznaje się on do spowodowania wypadku, powinien napisać oświadczenie, które później złożysz wraz z wnioskiem o wypłatę odszkodowania w towarzystwie ubezpieczeniowym. Najlepiej zrób też kilka zdjęć obrazujących szkodę. Na pierwszych zdjęciach powinien się znajdować przód i bok pojazdu, kolejne ujęcia mają pokazywać tył i drugi bok. Zadbaj o to, by na zdjęciu była widoczna tablica rejestracyjna, a także pole numerowe VIN. Będzie to kolejny dowód potwierdzający, jakie straty poniosłeś i z czyjej winy.

Czy obecność policji jest niezbędna?

Może się zdarzyć, że np. z uwagi na poważne konsekwencje zdarzenia, spisanie danych kierowcy jest niemożliwe. W takiej sytuacji zajmie się tym policja, przybyła na miejsce wypadku. Jeżeli jednak sprawca jest chętny do współpracy, okoliczności powstania szkody są bezsporne, a w zdarzeniu nikt nie odniósł poważnych obrażeń, wzywanie policji nie jest niezbędne. Obecność służb jest natomiast potrzebna, gdy sprawca nie chce pokazać dokumentów lub są one nieważne, nie zgadza się na udostępnianie swoich danych lub kiedy nie przyznaje się do winy. Policja musi być też wezwana, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu. Obowiązkowo wezwij funkcjonariuszy policji, jeśli w wypadku ktoś zginął lub odniósł poważne obrażenia.

Zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela

Następnym krokiem jest skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym, u którego sprawca zdarzenia miał wykupione ubezpieczenie OC. Nawet jeśli nie podał on, w jakiej firmie się ubezpiecza, sam możesz się tego dowiedzieć. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny jego pojazdu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, żeby odnaleźć informację o ubezpieczycielu. Pamiętaj, by składając wniosek o odszkodowanie, dołączyć do niego wszelkie dokumenty, które wykażą, jakie straty poniosłeś w wyniku wypadku. Rachunki z apteki, oświadczenia lekarzy i potwierdzenie odbycia wizyty w szpitalu będą miały wpływ na wysokość przyznanych świadczeń.

Jak uzyskać odszkodowania w wyjątkowych sytuacjach?

Nawet jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, wciąż masz możliwość uzyskania zadośćuczynienia. Poprzez wybrane przez ciebie TU, zgłoś szkodę Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Fundusz rozpatrzy wniosek i wypłaci odszkodowanie komunikacyjne. Tak samo dzieje się, kiedy winowajca nie miał wykupionego ubezpieczenia OC. Natomiast jeśli masz polisę AC, szkody w mieniu są pokrywane z twojego ubezpieczenia. Wtedy UFG wyrównuje straty, których byś nie poniósł, gdyby nie brak możliwości skorzystania z OC sprawcy, jak np. utrata zniżek za bezszkodową jazdę. Nawet jeśli prawdopodobieństwo udziału w wypadku jest niewielkie, warto wiedzieć, jakie informacje są niezbędne, by otrzymać rekompensatę za poniesione straty. W takich momentach niełatwo zachować spokój, dlatego lepiej wcześniej zorientować się w procedurach, niż później w pośpiechu wyszukiwać niezbędne informacje.

Gdy odszkodowanie komunikacyjne jest za niskie

Pamiętaj, że w przypadku, gdy czujesz, że przyznane przez twojego ubezpieczyciela odszkodowanie jest za niskie, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do kancelarii odszkodowawczej. Firmy tego typu mają na koncie setki wygranych spraw, z których wiele było zapewne podobnych do twojej. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że dzięki ich pomocy uda ci się wywalczyć należne świadczenie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://votum-sa.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj