Jak wybrać alkomat ? Rodzaje i sposób działania alkomatów

Czy wiesz jak działają alkomaty? Czym się one od siebie różnią i jaki byłby dla Ciebie odpowiedni?  I co najważniejsze, ile kosztuje dobry alkomat? Na rynku jest ogromna ich ilość. Oto konkretny poradnik – co powinieneś wiedzieć o alkomatach i jak nie popełnić błędu przy zakupie!

 

Wakacje w pełni. Wysoka temperatura zachęca do podróży.
Podczas weekendowych wypadów za miasto często pojawia się alkohol. Mamy nadzieję, że wśród naszych czytelników panuje zasada “Nie jeżdżę po alkoholu”. Ale co zrobić, jeśli dzień po urodzinach, parapetówce czy po prostu, po udanym weekendzie, musicie wsiąść do samochodu, by pojechać do pracy, z żoną na zakupy, bo suszy wam głowę, czy chociażby wrócić do domu, bo przecież nie zawsze świętujemy na swoim terenie 🙂 Wtedy pojawia się pytanie: Czy ja już mogę prowadzić? Czy już minęło wystarczająco dużo czasu, by alkohol wyparował? I następuje szybka odpowiedz: chyba tak, w końcu minęło już wiele godzin! I to nasz błąd! Według policyjnych statystyk, znaczna ilość kierowców, u których podczas kontroli stwierdzono obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, przecierało oczy mówiąc: to nie możliwe, przecież ja dziś nie piłem. No… wczoraj to owszem… Nie ma zmiłuj,  czeka nas spory mandat, punkty karne, a nawet czasowe zabranie prawa jazdy czy kara pozbawienia wolności.  By nie mieć takich dylematów i kłopotów, warto zaopatrzyć się w osobisty alkomat. Podpowiadamy wam na co zwrócić uwagę, przy jego zakupie. Nie będzie to typowy zestaw kilku konkretnych alkomatów wraz z opisem ich działania, lecz praktyczny podział na poszczególne rodzaje sprzętu.  Do rzeczy:
Polski rynek jest nafaszerowany alkomatami z każdej półki cenowej. Mimo że wiele z nich wygląda podobnie, to różnią się wyglądem, funkcjami, solidnością wykonania, a przede wszystkim ceną. I to właśnie cena będzie naszym wskaźnikiem w tym poradniku, choć nie jest ona dla nas najważniejsza, bo w końcu liczy się głównie nasze bezpieczeństwo i pewność pomiaru.
Najpopularniejsza zasada głosi, że im więcej pieniędzy przeznaczysz na zakup alkomatu, tym dokładniejszy alkomat kupisz. Nie jest to do końca prawdą, o czym się za chwilę przekonasz.
Co jest istotne przy wyborze alkomatu:
●      Zwracaj uwagę na  firmę, jej historię i doświadczenie marki na rynku. Dobrze, jeśli posiada ona własny serwis i laboratorium do kalibracji alkomatów. Zaletą są nagrody oraz zwycięstwa w branżowych konkursach, co buduje jej  wiarygodność.
●    Bądź ostrożny czytając różnego rodzaju rankingi i testy alkomatów. Często są bowiem jednostronne, faworyzujące jedną markę, lub nie uwzględniają w zestawieniu konkurencyjnych alkomatów.
●      Przed zakupem zastanów się, czy potrzebujesz sprzętu do sporadycznego, regularnego, czy wręcz masowego stosowania (dla wielu osób, np. w pracy).
●    Sprawdzaj ceny w wielu sklepach, chociażby w internecie, by kupić jak najtaniej. Czasem zamówienie zakupu bezpośrednio u producenta wychodzi cenowo najkorzystniej i najbezpieczniej.
Właśnie, wracamy ponownie do cen. Zatem oto rodzaje alkomatów, ze względu na ceny:
1.     Najtańszym alkomatem jest jednorazowy testert trzeźwości. Ceny takich jednorazówek zaczynają się od kilku złotych (6-10zł). To najbardziej ekonomiczny środek prewencyjny, prosty w obsłudze, łatwo dostępny, poręczny w użyciu i przechowywaniu. Co ważne, są urządzeniami najbardziej  higienicznymi wśród alkomatów. Kierowcy zapominają, że w ogóle istnieje taki sprzęt, a jeśli nawet kojarzą, to raczej jako tanie lecz bezużyteczne zabawki. To błąd, ponieważ jeśli wybierzemy odpowiednią markę, to za parę złotych będziemy mieć pewność trzeźwej jazdy. Na co należy zwrócić uwagę, by nie wydać kasy na kiepską jednorazówkę?
●      Nie wybieraj pierwszych lepszych, na jakie się natkniesz na stacji benzynowej czy sklepie. Wcześniej poczytaj o konkretnej marce, sprawdzić opinie, popytaj znajomych.
●      Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Konkretne marki różnią się wykonaniem. Warto sprawdzić, czy podczas wdmuchiwania powietrza tester ma bezpośredni kontakt z naszymi ustami. Jest to istotne, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo, ochronę dróg oddechowych i oczu. Pewne są te modele, w których  najpierw nadmuchujemy balonik, następnie wkładamy do niego tester i wypuszczamy powietrze z balonika. W takich przypadkach nasz organizm nie ma kontaktu z substancją chemiczną, którą zawiera tester.
●      Sprawdź, czy jednorazówka posiada międzynarodowe certyfikaty, które potwierdzają wysoką jakość i niezawodność. Im alkomat ma ich więcej, tym lepiej o nim świadczy. Najważniejszym certyfikatem jest francuska norma NF, ponieważ w tym kraju jest obowiązek posiadania alkomatu, wobec czego norma jest rygorystyczna i stanowi pewien wzorzec dla pozostałych europejskich krajów. Bardzo niewiele firm w Polsce posiada taki certyfikat, o czym warto pamiętać przy wyborze jednorazówki. Niestety, są marki, które powołują się jedynie na zgodność z tą normą, nie posiadając właściwego certyfikatu.
●      Pozostałymi certyfikatami, które często występują w markach jednorazowych testerów to:
TÜV -niemiecki Związek Kontroli Technicznej
 FDA – amerykańska Agencja Żywności i Leków
PZH – polski certyfikat Produkt z Atestem Państwowego Zakładu Higieny
●      Sprawdź, czy produkt podlega systemowi jakości ISO
●     Zorientuj się, czy produkt jest popularny poza Polską, czy inne kraje europejskie korzystają z niego. W takim przypadku  masz pewność, że sprzęt jest sprawdzony i popularny.
●    Dobrej jakości jednorazówka może być leżeć nieużywana wiele miesięcy i nic się z nią nie stanie. Jest również wytrzymała na zmianę temperatur.
●   Jednorazowe alkomaty nie pokazują dokładnej ilości promili, lecz jedynie wskazują, czy kierowca przekroczył dopuszczalną normę, czy nie. Dokładnie przeczytaj, dla jakiej wartości jest tester. Ważne, by obejmował Polską skalę dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi dla użytkowników ruchu drogowego, która wynosi 0,2 ‰ (promila). Niektóre alkomaty posiadają skalę 0,5 ‰, która obowiązuje w innych krajach.
Jeśli będziemy korzystali z alkomatu sporadycznie, kilka sztuk wysokiej jakości jednorazówek, sprawdzonej marki, w  zupełności nam wystarczy. Natomiast gdy zamierzamy częściej kontrolować swój stan trzeźwości i chcielibyśmy znać dokładną ilość promili, zaopatrzmy się w sprzęt wielokrotnego użytku. Należą do nich 3 rodzaje alkomatów. Zacznijmy od…
 
2.     Półprzewodnikowych.  Zważywszy na niskie koszty, są najbardziej popularne – ceny wahają się już od 50zł do kilkuset złotych. Jednak mimo poczucia, że jest to sprzęt elektroniczny, ponosimy wysokie ryzyko niedokładnego pomiaru. A dlaczego?
●      Półprzewodnikowe sensory są mało wytrzymałe. Szybko się zużywają, wymagając ponownej kalibracji. Przy częstym użytkowaniu mogą się łatwo rozkalibrować, a nawet przegrzać przy silniejszym dmuchnięciu.
●      Na jakość pomiaru wpływ może mieć stan baterii w alkomacie. Im słabsza bateria, tym pomiar bardziej niepewny.
●      Kilkukrotne użycie w krótkich odstępach czasu może powodować niestabilne wyniki.
●      Na wynik pomiaru ma wpływ spożywanego jedzenia np. cukierek miętowy czy kawa. Zmiany może również powodować dym papierosowy, a nawet temperatura.
●      Sprzęt sprawdza się raczej jako  gadżet np. przy kluczach  do samochodu bądź jako atrakcja podczas prywatki czy imprezy w klubie. Nie da nam natomiast pewności, jeśli chcemy rzetelnie się skontrolować.
Reasumując – alkomat tani i prosty w obsłudze, jednak żywotność takiego sprzętu jest dosyć krótka, a i wynikom pomiaru nie należy zbytnio ufać. Spośród wielu modeli alkomatów półprzewodnikowych trudno znaleźć taki, który będzie się wyróżniał dokładnością, stabilnością oraz powtarzalnością wyników. To mogą nam zagwarantować alkomaty…
3.    Elektochemiczne. Jest to sprzęt zdecydowanie lepszej jakości, używany przez publiczne służby, ale jednocześnie znacznie droższy. Ceny wahają się od 300zł do nawet kilku tysięcy. Naprawdę dobry sprzęt możemy kupić już od ok. 500zł. Takie alkomaty sprawdzają się, jeśli zależy nam na wytrzymałym urządzeniu, z którego będziemy systematycznie korzystać. W alkomatach elektrochemicznych spożywane substancje nie mają wpływu na wynik pomiaru. O czym więc należy pamiętać przy wyborze odpowiedniego sprzętu?
●      Precyzję pomiaru zawdzięczamy platynowemu czujnikowi elektrochemicznemu. Przed zakupem zapytaj o jego jakość i pochodzenie. Azjatyckie są mało wytrzymałe, lepiej spisują się  europejskie bądź amerykańskie.
●     Zapytaj, czy ustniki posiadają rozwiązanie uniemożliwiające zaciągnięcie się powietrzem z alkomatu. W dzisiejszych czasach ma to priorytetowe znaczenie ze względu na różne choroby zakaźne: ptasią grypę, sepsę itp.
●      Zwróć również uwagę, czy dany model umożliwia obrót ustnika o 360°, co pozwala na komfortowe i bezpieczne przeprowadzanie pomiarów
●   Niektóre modele prócz tradycyjnego ustnika posiadają możliwość nakładania nasadki lejkowej, która umożliwia wielorazowe używanie (grupowe). Są alkomaty, które umożliwiają nawet 350 pomiarów w ciągu godziny!
●      Wysokiej jakości modele posiadają baterię litowo-jonowa wielokrotnego ładowania (podobna jak w telefonach komórkowych).
●      Zapytaj o kalibrację alkomatu. Polega na zaprogramowaniu alkomatu według określonych wartości, odpowiadających wzorcowym stężeniom alkoholu. Koszt takiej kalibracji to ok 60zł. Średnio jej dokonujemy co 6-12 miesięcy, lub po ok 500 pomiarach. Wysokiej jakości alkomaty informują użytkownika o ilości dokonanych pomiarów. Pamiętajmy, by zapytać, czy producent posiada laboratorium do kalibracji markowego alkomatu. Wiele dobrych alkomatów jest objętych programem Darmowej Kalibracji, który może trwać 2 lub 3 lata.
●      Zapytaj o gwarancję – czy obejmuje samo urządzenie, czy  również sensor.
●      Zorientuj się, czy komendy w alkomacie są w języku polskim.
●    Alkomat elektrochemiczny sprawdzonego producenta, na życzenie Klienta, może posiadać świadectwo wzorcowania, akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Dzięki temu alkomat jest dowodowy i jego wyniki mogą stanowić materiał dowodowy w sprawach sądowych. Wzorcowanie określa dokładność pomiarów urządzenia.
Ostatnią grupę alkomatów stanowią urządzenia…
4.     Spektrofotometryczne. To sprzęt stacjonarny,  przeznaczony do użytku masowego np. dla policji, czy innych  służb porządku publicznego. Trzeba pamiętać, że to sprzęt za minimum 8000zł.
Dobór alkomatu do indywidualnych potrzeb kierowcy podsumowuje nasz  ekspert: Przed zakupem alkomatu dobrze jest zapoznać się z dobrodziejstwami, jakie ma dla nas rynek alkomatów w Polsce. Sprawdzić różne marki, zadawać pytania dystrybutorom o produkcie. Nie zawsze najtańszy sprzęt musi oznaczać słabą jakość. Przykładem tutaj są testery jednorazowego użytku, które jeśli są wykonane przez sprawdzoną markę, posiadają międzynarodowe, obiektywne certyfikaty, mogą dać zdecydowanie pewniejszy pomiar niż, droższe alkomaty półprzewodnikowe o wątpliwej precyzji pomiaru. Dla systematycznych kierowców zaś najlepszy jest alkomat elektrochemiczny, gdzie wyższa cena  idzie w parze z trwałością sprzętu i pewnością pomiaru. – mówi Janusz Turzański, prezes zarządu DKD, producenta alkomatów Alkohit.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj