Finansowa strona zakupu pojazdu

0
36

Na zakup samochodu składa się wiele czynników, ale jakbyśmy nie spojrzeli na ten proces jego najważniejszym elementem są pieniądze. Mamy określoną kwotę do wydania, nie chcemy jej przekraczać, a jeszcze lepiej jakby udało nam się kupić to co chcemy za mniejsze pieniądze. Jak zaoszczędzić przy zakupie pojazdu, jednocześnie nie kupując wyeksploatowanego modelu, odbiegającego stanem od droższych odpowiedników? Szukamy odpowiedzi na te pytania dla osób, które chcą znaleźć oszczędności w budżecie przeznaczonym na zakup pojazdu.

Negocjacje cenowe

Zaczynamy trochę od końca, ponieważ to chyba najtrudniejszy ze wszystkich procesów. Każdy sprzedający ma w głowie określoną kwotę, którą chce uzyskać za pojazd. Oczywiście nigdy ta kwota nie widnieje jako cena w ogłoszeniu, dosłownie każdy ją zawyża. Właśnie z poprawką na negocjacje do których dojdzie przy ewentualnej finalizacji transakcji. Nie znając tej kwoty możemy przyciskać, ale z doświadczenia wiem, że nie trzeba się w tej kwestii krępować, my jesteśmy potencjalnym nabywcą, klientem, a zgodnie z zasadą klient nasz Pan mamy prawo wysnuwać wszelkiego rodzaju propozycje. Przykładowo cena auta z ogłoszenia to 18400 złotych, pierwsze co rzuca nam się w oczy to końcówka i sugestia by zaokrąglić kwotę. Przy tej kwocie jest to zdecydowanie za małe zejście z ceny, niezależnie od stanu pojazdu. Jeżeli rzeczywiście mamy do wydania 18000 złotych to warto pójść o krok dalej. Z doświadczenia wiem, że pierwsza propozycja zejścia z ceny to minimum 10% ceny wyjściowej, minus kwota, która zostaje na końcu, zaokrąlamy do pełnej. Czyli w tym przypadku jest to 1840 złotych, zostaje 16560, więc zaproponujmy otwarcie 16500 za pojazd. Im wyższa kwota tym procent negocjacyjny jest niższy, bo ciężko nam byłoby przykładowo przy cenie wyjściowej pojazdu 90000 złotych zejść 9000 z ceny to niemożliwe. Ale ten system sprawdza się do kwoty co najmniej 50000 złotych, jest dość uniwersalny. Daje to nam szerokie pole manewru i tak zwanym krakowskim targiem spotkamy się gdzieś w środku ze sprzedającym, finalnie wydając mniej niż wcześniej założone 18000 złotych. Jeśli zależy mu na sprzedaży pojazdu to możemy być pewni, że odda nam go za jakieś 17500.

Wysyp gotówki zaczyna się po zakupie pojazdu

mbrokers laweta 300x223 - Finansowa strona zakupu pojazdu

Tak naprawdę sam zakup pojazdu jest pod względem finansowym najprostszy, oczywiście pochłania największą część budżetu, ale wszelkiego rodzaju wydatki związane z samochodem bezpośrednio po zakupie są dużo bardziej skomplikowane i potrafią przyprawić o migrenę. Możemy pominąć kwestię przerejestrowania, nowych tablic, ubezpieczenia, to wszyscy wiemy i kalkulujemy na wstępie, ale co z ewentualnymi naprawami, wymianami płynów eksploatacyjnych? Czy możemy ufać temu co mówi sprzedający, ewentualnym fakturom za naprawę? Jak i w trasie, tak i tutaj trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania. Ryzyko zakupu pojazdu wypadkowego, kradzionego, z podrobionymi dokumentami, czy podmienionymi częściami jest ogromne. W tej sytuacji zaoszczędzić jest dużo prościej niż nam się wydaje. Sprawdzenie VIN to czynność, która może ulżyć naszemu budżetowi. Dzięki temu wygenerujemy całą historię pojazdu, oryginalne dane techniczne, ewentualną dokumentację powypadkową, jeśli takowy miał miejsce w przeszłości. A wszystko to jest możliwe, dzięki Autoraport.pl Mając numer VIN będziemy mogli uzyskać te wszystkie informacje. Pozwoli nam to nastawić się na konkretne koszty, które mogą nas spotkać bezpośrednio po zakupie. Ale taka wiedza jest również bardzo praktyczna przy wcześniej wspomnianych negocjacjach cenowych, bo mamy argumenty na dodatkowe zbicie ceny wyjściowej.

Oszczędności długoterminowe

Jeśli chodzi o przegląd techniczny to wymagania na stacjach diagnostycznych rosną, pamiętajmy, że diagnosta diagnoście nierówny, jeden przymknie oko, kolejny definitywnie każe wykonać naprawy, które mogą kosztować naprawdę dużo. Pamiętajmy o tym, bo niektóre z nich, takie ingerujące w konstrukcję to czasem 50% wartości pojazdu! Dlatego tak ważna jest wiedza na temat jego przeszłości, w jaki sposób były wykonywane poprzednio naprawy, prawdziwa historia pojazdu da nam dostęp do najistotniejszych informacji bez których możemy wpakować się w studnię bez dna.

Sprawdzanie VIN w Autoraport może zaoszczędzić nam pieniędzy i kłopotów.

 

mbrokers przedpo 300x223 - Finansowa strona zakupu pojazdu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here