Banki dają zarobić na franku

W ciągu trzech ostatnich tygodni banki przygotowały pięć lokat strukturyzowanych powiązanych z kursem franka. Tak popularna szwajcarska waluta na polskim rynku struktur nie była jeszcze nigdy. Wg stanu na środę 10 sierpnia br. klienci mieli do wyboru trzy struktury oparte na kursie franka szwajcarskiego. Taką możliwość dają Kredyt Bank, mBank i Raiffeisen Bank Polska. Ale sygnał do ataku dał 18 lipca br. ING Bank Śląski, który zaoferował Inwestycyjny Plan Ubezpieczeniowy – DILT 037 Stawiam na Spadek CHF.

W ciągu trzech ostatnich tygodni banki przygotowały pięć lokat strukturyzowanych powiązanych z kursem franka. Tak popularna szwajcarska waluta na polskim rynku struktur nie była jeszcze nigdy.
 
thumbnail - Banki dają zarobić na frankuWg stanu na środę 10 sierpnia br. klienci mieli do wyboru trzy struktury oparte na kursie franka szwajcarskiego. Taką możliwość dają Kredyt Bank, mBank i Raiffeisen Bank Polska. Ale sygnał do ataku dał 18 lipca br. ING Bank Śląski, który zaoferował Inwestycyjny Plan Ubezpieczeniowy – DILT 037 Stawiam na Spadek CHF. Jest to roczna struktura zakładająca spadek kursu franka wobec złotego, na której będzie można zarobić do 8,1 proc., a zysk ten będzie zwolniony z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Na koniec klienci otrzymają zwrot zainwestowanego kapitału plus premię równą procentowemu spadkowi kursu CHF/PLN publikowanego przez serwis Reuters (porównywane są wartości z początku i z końca inwestycji). Jednak zysk maksymalny może wynieść 8,1 proc., jeśli kurs franka spadnie więcej, wzrost oprocentowania zostanie zatrzymany.
 
Najwięcej na franku zarobić będzie można w Kredyt Banku. Ale aby odsetki wyniosły 18 proc. w skali roku (Lokata Strukturyzowana XXXII trwać będzie sześć miesięcy) kurs franka musi znaleźć się w określonym przedziale w dniu zakończenia lokaty, czyli 15 lutego 2012 roku. Ów przedział to (3,00-3,20]. Przedział (3,20-3,40] oznaczać będzie zysk 12-proc., a (3,40-3,50) to 7 proc. w skali roku. W pozostałych przypadkach klienci otrzymają zwrot 100 proc. zainwestowanych środków.
 
W Raiffeisenie (Lokata Inwestycyjna Odbierz Zyski Frankowi) zysk może dobić do 15 proc., ale aby takie zyski zostały naliczone, końcowa obserwacja kursu CHF/PLN (z 13 sierpnia 2012 roku) musi być niższa od początkowej (z 16 sierpnia 2011 roku) o co najmniej 68 groszy. W tym przypadku naliczany jest zysk w wysokości 0,375 proc. za każdy grosz poniżej kursu początkowego pomniejszonego o 28 groszy. Wprowadzono jednak ograniczenie w postaci maksymalnego zysku, który wyniesie 15 proc.
 
Najmniej zarobić będzie można w mBanku, bo w Lokacie Strukturyzowanej Złoty Kurs II zysk wyniesie maksymalnie 8,2 proc. w rok (co najmniej, bo bank ostateczną wartość poda po zakończeniu subskrypcji). Warunkiem uzyskania takiej stopy zwrotu jest, aby przez cały okres trwania lokaty kurs franka z fixingu NBP będzie nie wyższy niż kurs z dnia obserwacji początkowej i nie niższy niż kurs z dnia obserwacji początkowej pomniejszony o 35 groszy. Oprocentowanie naliczane będzie proporcjonalnie do liczby dni, w których warunek ten będzie spełniony.
 
Przeszkodą dla chętnych na zarobienie na spadku kursu franka jest dostępność tych struktur. mBank i Raiffeisen oferują je tylko swoim klientom (wystarczy założyć rachunek), jedynie Kredyt Bank jest otwarty na szerszą grupę klientów.
 

thumbnail - Banki dają zarobić na franku

 
 
 
Marcin Krasoń
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here