Gdzie Polacy trzymają oszczędności – analiza struktury oszczędności polskich gospodarstw domowych?

  0
  126

   W czasie gdy tak często rozmawia się w naszym kraju o emeryturach, warto też zastanowić się nad indywidualnym oszczędzaniem długoterminowym. Polacy nie posiadają zbyt wysokich oszczędności, co pokazują m.in. dane publikowane przez NBP. Jednak tendencje się zmieniają i coraz częściej myślimy o zabezpieczaniu finansowym na przyszłość. Przyjrzyjmy się jak oszczędzają dzisiaj Polacy.

  thumbnail - Gdzie Polacy trzymają oszczędności – analiza struktury oszczędności polskich gospodarstw domowych?Najpopularniejszym sposobem oszczędzania wśród Polaków pozostają lokaty bankowe. To właśnie na tych produktach bankowych gospodarstwa domowe zgromadziły najwięcej oszczędności. Według szacunków NBP, ok. 50% wszystkich oszczędności Polaków jest ulokowana w bankach – 629 mld zł. Dużo mniejszą pozycję w aktywach finansowych gospodarstw domowych stanowią akcje spółek giełdowych – ok. 100 mld zł co odpowiada zaledwie za nieco ponad 8% wszystkich oszczędności. Mniej więcej tyle samo środków zostało ulokowanych w funduszach inwestycyjnych – 98 mld zł. System emerytalny stanowił ok. 22% wszystkich oszczędności Polaków – 270 mld zł. Gotówka stanowiła niecałe 10% wszystkich oszczędności, co odpowiadało za ok. 125 mld zł odłożonych środków. Papiery dłużne stanowiły zaledwie odsetek wszystkich oszczędności gospodarstw domowych w Polsce.
   
  Z podanych statystyk wynika, że zdecydowanie preferujemy lokowanie oszczędności na produktach finansowych oferowanych przez banki. Ten fakt nie może dziwić, głównie z uwagi na nieskomplikowany charakter tego typu oszczędzania. Przeciętne oprocentowanie depozytów wynosiło w ostatnim czasie ok. 2,4% i na przestrzeni kilku ostatnich lat uległo znacznemu obniżeniu za sprawą obniżek stóp procentowych. Pomimo tego, od końca 2013 roku widać silny trend wzrostowy, jeśli chodzi o zwiększenia się oszczędności przetrzymywanych na lokatach bankowych.
   
  Problemem Polaków, jeśli chodzi o długoterminowe oszczędzanie jest brak szerokiej oferty produktów finansowych oraz niski poziom edukacji finansowo-ekonomicznej. W naszym kraju boimy się inwestować na giełdzie oraz w fundusze inwestycyjne, ponieważ uważamy to za ryzykowne i nie rozumiemy tych sposobów oszczędzania. Z kolei lokaty bankowe są na tyle prostymi produktami finansowymi, gwarantującymi równocześnie bezpieczeństwo, że większość z nas preferuje właśnie ten sposób oszczędzania. Problemem jest jednak niedostosowanie ofert banków do potrzeb ich klientów. Na rynku ciężko znaleźć depozyty długoterminowe z atrakcyjnym oprocentowaniem. Najlepsze lokaty są oferowane na krótkie terminy, a to nie pozwala budować długoterminowych oszczędności na emeryturę.
   
  Wydaje się, że wraz z upływem czasu i wzrostem świadomości finansowej Polaków, coraz więcej osób będzie decydowało się na alternatywne sposoby oszczędzania na emeryturę np. poprzez polisy ubezpieczeniowe lub plany emerytalne. W ich ramach prawdopodobnie będzie można oszczędzać inwestując nie tylko w depozyty bankowe, ale również w rynki kapitałowe.
   
  Na serwisie oszczednoscionline.pl sprawdzisz porównanie najlepszych lokat oraz dowiesz się, który bank posiada najlepszą ofertę depozytów terminowych.
   
   

   

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here