Fotografia nieruchomości, czyli jak najlepiej pokazać nasze mieszkanie

  0
  126

  thumbnail - Fotografia nieruchomości, czyli jak najlepiej pokazać nasze mieszkanieŻyjemy w czasach, kiedy obraz ma dla nas większe znaczenie niż tekst. Podczas oglądania gazet czy magazynów internetowych naszą uwagę przykuwają zdjęcia, a dopiero w drugiej kolejności słowo pisane. Robiąc zakupy online czy filtrując różne ogłoszenia, pierwszej selekcji dokonujemy na podstawie zdjęć, często nieświadomie. Dopiero w następnej kolejności czytamy opis danego produktu i decydujemy się na zakup lub obejrzenie „na żywo”.

  thumbnail - Fotografia nieruchomości, czyli jak najlepiej pokazać nasze mieszkanie

  Dokładnie tak samo jest w przypadku kupna wymarzonego domu. Wolimy patrzeć na ładne zdjęcia przygotowanych mieszkań niż na ciemne i przypadkowe kadry. Zdjęcia przypadkowe, przedstawiające meble, ściany czy kaloryfery powodują znużenie i zniecierpliwienie. Zamiast ciekawego wnętrza pokazują bałagan. I jeśli nawet mieszkanie ma w sobie potencjał, to taką przypadkową fotografią zdyskwalifikujemy je już na etapie ogłoszenia.  Portale branżowe na bieżąco publikują statystyki potwierdzające większą popularność ofert z profesjonalnymi zdjęciami. Profesjonalna fotografia to podstawa współczesnego marketingu nieruchomości.

  Dodatkowo obecna sytuacja na rynku nieruchomości wymusza na nas większe zaangażowanie w prezentację naszych mieszkań. Jeśli w danej okolicy wystawionych na sprzedaż czy do wynajmu jest kilka nieruchomości, a ich cena jest do siebie zbliżona, jak możemy przykuć uwagę właśnie do naszej oferty?

  Przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowej

  Przed sesją zdjęciową zadbajmy o porządek zarówno wewnątrz, jak i – w przypadku domu – o stan ogródka. Usuńmy nadmiar przedmiotów, rzeczy osobistych czy rodzinne pamiątki. Spakujmy też rzeczy, które mogą już powoli czekać na przeprowadzkę. Jeśli zależy nam na fachowej poradzie, jak przygotować nasze mieszkanie czy dom do sprzedaży, powinniśmy zaprosić w swe progi home stagera. To profesjonalista stylizacji nieruchomości, który pokaże, jakich zmian należy dokonać, by mieszkanie zachęciło przyszłych właścicieli do zakupu nieruchomości.

  Jak dobrze sfotografować mieszkanie – wskazówki

  Jeżeli zdecydowaliśmy się samemu podjąć wyzwanie sfotografowania naszej nieruchomości, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii.

  Świałto

  Bardzo ważną rolę w fotografii nieruchomości odgrywa światło. Starannie dobierzmy porę dnia. Unikajmy robienia zdjęć w samo południe, kiedy ostre światło z zewnątrz uniemożliwi nam właściwe doświetlenie wnętrza mieszkania. Lepiej wykorzystać poranne lub popołudniowe słońce i zaobserwować, kiedy najlepiej oświetla ono pokoje. Nic tak bardzo nie szkodzi mieszkaniom, jak fotografowanie ich wieczorem lub w nocy. Zamiast ładnych promieni światła mamy w oknach ciemne duże powierzchnie, które nie dość, że prezentują się nieciekawie, to jeszcze zmniejszają optycznie pomieszczenia. A rozświetlony promieniami słońca salon będzie zapraszał potencjalnych kupców w nasze progi.

  Zapalmy wszystkie lampy, nawet gdy robimy zdjęcie w ciągu dnia. Światło lamp zrównoważy światło słońca i doświetli ciemne partie mieszkania. Sztucznym światłem można też zbudować ciekawy klimat w sypialni czy w łazience.  Jeśli mamy dom, a w nim kominek, koniecznie go rozpalmy. Stworzy to bardzo przytulny i iście domowy nastrój. A większość kupujących dom marzy o własnym kominku. Pokażmy zatem to marzenie na zdjęciach.

  Kadr i kompozycja

  Zastanówmy się, które pomieszczenia prezentują się najlepiej oraz jak sfotografować każde z nich, by pokazać to, co w nich najlepsze. Nie popełniajmy klasycznego błędu fotografii amatorskiej, czyli nadmiernego umieszczenia w kadrze podłogi, ściany czy sufitu.

  Usuńmy z kadru zbędne przedmioty. Schowajmy rzeczy codziennego użytku, rodzinne pamiątki i zdjęcia – pokażmy na fotografii nasze mieszkanie, a nie naszą prywatność czy gotujący się obiad.

  Uważajmy na wszelkie błyszczące i odbijające powierzchnie, typu lustra, szyby, piekarnik, błyszczące meble – łatwo wtedy niepostrzeżenie znaleźć się samemu na zdjęciu.  Robiąc zdjęcia, starajmy się jak najbardziej zachować pion, by uniknąć efektu przewracających się mebli czy ścian. Unikamy robienia zdjęć „z lotu ptaka”, np. stojąc na krześle, jak i zdjęć z tzw. perspektywy żaby. Staramy się zrobić zdjęcia na wprost, tak, jak będzie oglądał mieszkanie na żywo potencjalny kupiec.

  Jeżeli nasze mieszkanie ma ciekawe wykończenia, nietypowe ozdoby czy elementy wyposażenia, które zostaną dla nowego właściciela – też je sfotografujmy. Pamiętajmy jednak, by zdjęcia detali nie miały funkcji dominującej, a jedynie uzupełniały zdjęcia pomieszczeń.

  Sprzęt fotograficzny

  Najważniejszy w fotografii nieruchomości jest aparat z szerokokątnym obiektywem. Dzięki niemu pokażemy większą powierzchnię pokoju niż tylko fragment kanapy. Warto też skorzystać ze statywu. Unikniemy wówczas poruszonych zdjęć oraz ułatwi nam to robienie zdjęć z zachowaniem pionowych ścian. W bardzo ciemnych pomieszczeniach, albo takich gdzie mamy zbyt mocne światło z zewnątrz, może nam się też przydać lampa błyskowa. Jednak zdjęcia zrobione przy świetle dziennym lub oświetleniu sztucznym mieszkania pokażą je o wiele bardziej naturalnie.

  Kiedy warto skorzystać z fotografa nieruchomości

  Jeżeli nasze mieszkanie jest wyjątkowe i zależy na pokazaniu go od jak najlepszej strony, nie bójmy się zaprosić na sesję profesjonalisty. Koszt sesji fotograficznej mieszkania, w zależności od jego powierzchni, zaczyna się od 400 zł. To naprawdę znikoma inwestycja, jeśli zależy nam na sprzedaży mieszkania wartego kilkaset tysięcy złotych.

  Fotograf ma duszę artysty. Kocha piękne, estetyczne wnętrza i potrafi tak zaaranżować fotografowaną scenę, by wydobyć z naszego mieszkania to, co w nim najpiękniejsze. Fotograf, realizując sesję, podpowie nam też, co należałoby sprzątnąć, a co przesunąć. Słuchajmy zatem uwag fotografa i współpracujmy z nim, tak by efekt wspólnej pracy był jak najlepszy.

  Profesjonalny fotograf nie tylko będzie potrafił wydobyć potencjał z naszego mieszkania, ale też stworzy właściwy na fotografii klimat – zapraszający w nasze progi. Fotograf posługuje się profesjonalnym sprzętem, wartym nie raz kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki któremu uzyska efekty często niemożliwe do uzyskania tanimi aparatami czy telefonami komórkowymi. Fotograf sfotografuje kuchnię czy salon w taki sposób, by pomieszczenie było jasne, a przez okna docierał piękny widok na ogród, park czy błękit nieba. Tego efektu nie uzyskamy żadnymi amatorskimi metodami.

  Zdjęcia sprzedają

  Dobrze i ciekawie przygotowaną ofertę wzbogaconą w profesjonalne fotografie nieruchomości z pewnością docenią zarówno kupujący, jak i sprzedający. Dla tych pierwszych to cenne źródło kompleksowej informacji, bez wychodzenia z domu. Dla sprzedających z kolei to doskonała szansa na przyspieszenie sprzedaży nieruchomości. Dla obu stron to spora oszczędność czasu, a na wizytę do sprzedawanego mieszkania przyjdą już rzeczywiście zainteresowani klienci.

  Źródło: krn.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here