forex

Waluta brytyjska znajduje się pod silną presją sprzedających od początku tego tygodnia. W dniu dzisiejszym notowania funt/dolara naruszyły poziom 1,40 ostatni raz notowany w 2009 roku. Niepewność związana z dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ciąży notowaniom funta. Sentyment do GBP wyraźnie się pogorszył po tym jak burmistrz Londynu oświadczył, że będzie wspierał zwolenników wyjścia z UE. Podczas wczorajszej prezentacji raportu nt. inflacji Carney powiedział, że Bank Anglii nie będzie wydawał orzeczenia odnośnie wyniku czerwcowego referendum. Szef BoE zwrócił uwagę, że słabszy funt powinien przyśpieszyć powrót inflacji do celu oraz zaznaczył, że rozważana jest nawet możliwość poluzowania polityki monetarnej, jeśli zajdzie taka potrzeba, jednak na chwilę obecną nie są rozważane ujemne stopy procentowe.

Spadki na zagranicznych rynkach akcji przekładają się na wzrost wartości jena i franka szwajcarskiego jako walut uznawanych za bezpieczne przystanie w okresie podwyższonej awersji do ryzyka. Dość dobrze radzi sobie również waluta amerykańska. W szczególności siła umocnienia USD widoczna jest względem euro i funta. Indeks dolarowy ponownie testuje 100-okresową średnią EMA na wykresie w skali dziennej.  Wczorajsze publikacje z USA nie dają jednak powodów do radości. Co prawda sytuacja na rynku nieruchomości wydaje się stabilna, jednak po stronie konsumentów widoczny jest dalszy spadek wskaźnika zaufania Conference Board, który w lutym uplasował się na poziomie 92,2 pkt. Słabszy niż oczekiwano okazał się również indeks Richmond Fed, który w lutym zanotował spadek do -4 pkt. z 2 pkt. miesiąc wcześniej. Podczas środowej sesji poznamy wstępny odczyt indeksu PMI dla amerykańskiego sektora usług w lutym oraz dane dotyczące sprzedaży nowych domów. Warto również śledzić wystąpienie Bullard’a z Fed, który w ostatnim czasie był mniej jastrzębi jeśli chodzi o kolejne podwyżki stóp procentowych w USA.

Pomimo słabszych nastrojów na rynkach światowych nasza waluta ma się nie najgorzej. Złoty pozostaje beneficjentem słabszego sentymentu do waluty brytyjskiej. Za jednego funta trzeba zapłacić już mniej niż 5,55 PLN. Całkiem dobrze złoty radzi sobie również względem euro. Z kolei jeśli chodzi o zestawienie PLN względem dolara czy franka, to nasza waluta pozostaje istotnie słabsza.
USDPLN
Korekta spadkowa na USDPLN wyhamowała powyżej 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym i notowania powróciły do wzrostów. Aktualnie para weszła w geometryczną strefę oporu w rejonie 3,9835/67 wyznaczoną przez 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 4,1551 oraz projekcje 78,6% zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 3,8829 na 3,9622. Wyjście góra powyżej tej strefy otworzy drogę do ponownego testu okolic 4,00. Najblizsze wsparcie znajduje się na poziomie 3,9622.
EURGBP
EURGBP realizuje wzrosty. Słaby sentyment do funta sprzyja inwestycjom zgodnym z trendem wzrostowym na tej parze. Notowania zbliżają się do oporu w postaci maksimum z 11.II.2016 r. na poziomie 0,7898. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszych wzrostów na tej parze w okolice maksimów lokalnych z okresu IX-XI.2015 przebiegających w rejonie 0,8035/65. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy 0,7840/50.
Autor:Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj