waluty

W centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj funt brytyjski, gdyż Bank Anglii będzie decydował o parametrach polityki monetarnej. W kwestii stóp procentowych nie powinno być niespodzianek. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 0,5%. Nie oczekuje się także zmiany wartości programu skupu aktywów. Dla rynku dużo ważniejszy będzie komunikat po decyzji i publikacja protokołu z posiedzenia BoE. Gro uwagi przykuje także wynik głosowania w kwestii stóp procentowych. Najprawdopodobniej, tak jak poprzednio, ośmiu członków MPC zagłosowało za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie a jeden z nich za podwyżką. Notatki powinny ujawnić obawy decydentów odnośnie krótkoterminowych perspektyw dla inflacji oraz ryzyka związanego ze spowolnieniem światowego wzrostu gospodarczego. Od początku tego tygodnia waluta brytyjska pozostaje mocniejsza względem innych. Oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w pierwszym półroczu przyszłego roku powinny sprzyjać GBP w średnim terminie, w szczególności w zestawieniu do euro czy jena, gdzie zarówno ze strony Europejskiego Banku Centralnego, jak i Banku Japonii oczekuje się podjęcia dodatkowych działań w celu wsparcia gospodarki.

Eurodolar powrócił w dniu dzisiejszym w okolice 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym, po przełamaniu linii oporu poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych. Opublikowane dziś rano dane z Niemiec wskazują na mniejsza niż oczekiwano nadwyżkę handlową, która wyniosła w sierpniu 19,6 mld EUR. Przede wszystkim martwi zarówno spadek eksportu o 5,2% w ujęciu miesięcznym, a także spadek importu o 3,1% miesiąc do miesiąca. To nie przeszkodziło jednak w umocnieniu euro.

Dzisiaj zostanie opublikowany protokół z posiedzenia ECB oraz Fedu. Na chwilę obecną większe znaczenie ma ta druga publikacja, gdyż rynki wyceniają z małym prawdopodobieństwem możliwość podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, podczas gdy niektórzy członkowie FOMC nadal nie wykluczają takiej możliwości po publikacji słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Interesujące będę czynniki, które w trakcie dyskusji wymienili członkowie FOMC, jako warunkujące ich poparcie za rozpoczęciem procesu normalizacji polityki pieniężnej. Jak na razie jednak sentyment do dolara pozostaje nieco słabszy, a indeks dolarowy przełamał od góry linie trendu wzrostowego na wykresie dziennym.
EURUSD
Eurodolar wyłamał się dzisiaj górą z zakresu wahań wyznaczonego poprzez linie poprowadzone po ostatnich minimach i maksimach lokalnych. Z technicznego punktu widzenia para otworzyła sobie drogę do wzrostów w rejon 1,1325, gdzie geometryczny opór wyznaczają nakładające się na siebie zniesienia: 61,8% ostatniego impulsu spadkowego z poziomu 1,1459 oraz 38,2% całości fali spadkowej zapoczątkowanej 24.VIII.
GBPUSD
GBPUSD oscyluje w rejonie wsparcia w okolicy 1,5330/38, które wyznaczają minima lokalne z lipca, sierpnia i września tego roku oraz 200-okresowa średnia EMA na wykresie w skali H4. Dopiero wyjście powyżej wspomnianej średniej otworzy drogę do dalszych wzrostów na tej parze. 38,2% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,5929 oraz minimum z 7.VIII. wyznacza kolejny opór w okolicy 1,5420/24.
Autor:Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj