Ślubne savoir vivre

Ślub jest ważnym wydarzeniem, budzącym spore emocje zarówno dla narzeczonych, jak i dla ich bliskich, dlatego też ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad.

Zwyczajem jest, że rodzina dzieli się kosztownościami związanymi z weselem. Rodzina Panny Młodej jest odpowiedzialna za zaproszenia ślubne, suknię i dodatki, przyjęcie, fotografa, kamerzystę oraz opłaty związane ze ślubem, natomiast rodzina Pana Młodego jest odpowiedzialna za obrączki, napoje, alkohol, garnitur i dodatki, czyli np. bukiet Panny Młodej, a także wszelkie dekoracje oraz transport Panny Młodej i gości. Obrączki oraz kwiaty powinien kupić narzeczony, może zdarzyć się tak, że wybierane będą one przez obojga, ale płaci narzeczony.
Para Młoda na około 4 miesiące przed ślubem powinna wybrać spośród swoich bliskich i dobrze zorganizowanych osoby, które będzie chciała poprosić na świadków. Do obowiązków świadka należy m.in. opieka nad listą prezentów, przygotowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, pomoc przy odbieraniu życzeń, kwiatów, prezentów oraz opieka nad gośćmi weselnymi. Zaproszenia trzeba zacząć wysyłać co najmniej 2 miesiące przed ślubem, można zaproszenia dostarczy osobiście lub wysłać i potwierdzić ich wysłanie telefonicznie.
Nie wypada zaprosić na przyjęcie bez osoby towarzyszącej, kogoś, kto jest w stałym związku, a gościom powinno zapewnić się dojazd z miejsca zaślubin do miejsca gdzie odbywać się będzie wesele oraz do miejsca gdzie będą nocować jeśli wśród zaproszonych są krewni i znajomi z odległych miejsc. Przyjmuje się, że goście powinni na swój koszt zapewnić sobie dojazd, a nocleg zapewnić u rodziny lub znajomych, jeśli nie sprawi im to kłopotu. Takie rozwiązanie można wybrać jeśli nie stać nas na hotel dla gości.
Istnieje też problem jak rozsadzić gości. Otóż goście przy stole powinni siedzieć na przemian: kobieta, mężczyzna, kobieta, a małżeństwa nie powinno się rozdzielać. Osoby szczególne np. z racji swojego wieku czy roli jaki np. chrzestni powinni siedzieć bliżej Pary Młodej, a dalej od nich usadza się kuzynów i znajomych, rozsadzając ich w sposób przemyślany np. wg wieku lub pokrewieństwa, pamiętając o tym, aby nie sadzać obok siebie osób skłóconych. Dobrze jest też przygotować kartki z imionami i nazwiskami, które ułatwią zajęcie miejsc przy stole.
Ważnie jest, aby ustalając listę gości ustalić czy na wesele zaproszone są również dzieci i w miarę możliwości zorganizować im osobny stolik z odmiennym menu. W kościele po prawej stronie usadawia się rodzina panny młodej, po lewej – pana młodego. Przyjęcie weselne rozpoczyna się toastem wzniesionym przez ojca Panny Młodej, następnie toast wznoszą: ojciec Pana Młodego, świadek i Pan Młody. Toast nie może być w żadnym wypadku wznoszony wódką tylko kieliszkiem szampana, następnie rozpoczyna się posiłek, który trwa półtorej godziny.
Później czas na pierwszy taniec, może to by walc, na parkiet ruszają najpierw Państwo Młodzi. Wypada też, by Panna Młoda zatańczyła z teściem, tatą i drużbą, a Pan Młody oczywiście z teściową, mamą i druhną. Ważne jest, aby podczas przyjęcia weselnego Państwo Młodzi podeszli do gości dziękując za przybycie, zaczynając od osób starszych, bo to na pewno oni z racji wieku opuszczą prędzej zabawę. Należy też pamiętać, że Panna Młoda jest w tym dniu najważniejszą osobą i żadna inna kobieta nie powinna być w bieli, nawet jeśli Panna Młoda ma np. suknie ślubną różową, to ten kolor i tak jest w tym dniu zarezerwowany tylko dla niej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj