Gdzie kto siedzi

0
6

Rozmieszczenie gości powinno być zaplanowane od razu po rozesłaniu zaproszeń. Sposób rozmieszczenia gości będzie zależy od tego, jaką dana osoba ma dla nas wartość. Najważniejsi są goście najbardziej uhonorowani. Osoby starsze mają pierwszeństwo przed młodszymi, a goście przed członkami rodziny, a nawet i przed przyjaciółmi. Należy unikać rozmieszczenia naprzeciwko siebie osób tej samej płci. Pary i małżeństwa nie powinny siedzieć obok siebie, jak i naprzeciwko siebie.

Należy pamiętać, aby gospodarz usiadł u szczytu stołu, naprzeciwko swojej małżonki – pani domu. Po prawej stronie gospodarza siada osoba najbardziej uhonorowana. Następnym miejscem największego uhonorowania jest miejsce po jego lewej stronie. Im dalej od pana i pani domu, tym mniej znaczący goście. Najbardziej znaczące miejsca dla kobiet to miejsca po lewej i prawej stronie gospodarza, a dla mężczyzn po prawej i lewej stronie pani domu.

Jest to francuski sposób rozmieszczenia gości. Nie zawsze jednak jest możliwe przestrzegania tych reguł, ponieważ nie działają one w przypadku, kiedy mamy nieparzystą liczbę gości, lub różną liczbę kobiet i mężczyzn.

Mężczyzna powinien lekko wysunąć krzesło sąsiadki zasiadającej po jego prawej stronie, aby ułatwić jej siadanie. Odbywa się to po tym gdy gospodarz zajmie już swoje miejsce.

Podawanie dań do stołu również odbywa się na podobnej zasadzie.

Paweł Kaczmarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here