Przygotowanie do wystąpienia publicznego

Kiedy usłyszymy od swego przełożonego, iż przyjdzie nam zabrać głoś na ważnym spotkaniu, bądź też będziemy musieli przeprowadzić szkolenie, automatycznie przechodzą nas ciarki, jak również mamy skrzywioną minę.

Tak wiec automatycznie gdybamy, czy damy sobie radę i analizujemy, co się stanie, jeśli nasze wystąpienie będzie naprawdę godne pogardy? Na szczęście istnieją metody psychologiczne, które w sposób ewidentny z całą pewnością nam pomogą, a nawet przyczynią się do naszego sukcesu.

Otóż pierwszą najważniejszą rzeczą, by dobrze wypaść jest bez wątpienia dobra znajomość tematyki, o której przyjdzie nam mówić. Jeśli przyjdzie prowadzić nam szkolenie, nie ukrywajmy, iż połowa sukcesu pokrywa się z dobrą znajomością materiału.

Ważną rzeczą jest, by dogłębnie zbadać pomieszczenie, w którym przyjdzie nam przemawiać. Można rzec, że jest to kwestia zbędna. Lecz na dobrą sprawę tak nie jest. Samo pomieszczenie, miejsce gdzie ono się znajduje odgrywa bardzo istotną rolę dla naszej psychiki. Otóż należy zbadać ile miejsca mamy do własnej dyspozycji, czyli w ten sposób określamy nasz obszar, po którym możemy się swobodnie poruszać. Zwróćmy również uwagę na miejsca siedzące, w jaki sposób są one ułożone, jak i na odległość ich on naszej osoby.

Jak natomiast pozbyć się stresu, który potrafi wszystko zniszczyć. Najlepiej będzie, jeśli w sposób psychiczny będziemy przygotowywać się do wystąpienia, w którym przyjdzie nam wziąć udział. Na czym to polega. Otóż przygotowujemy się do wystąpienia, jest to rzecz nieodzowna, z tym, że nasze przygotowanie odbywać będzie się w sposób zupełnie inny. Kiedy ćwiczymy wyobraźmy sobie, że tak naprawdę przed sobą mamy słuchaczy i właśnie w tej chwili mamy Np. publicznie zabrać głos. I tak na dobrą sprawę starajmy się w takim wyobrażeniu ćwiczyć, stosując różnego rodzaju gesty.

W ten sposób będziemy bardzo dobrze przygotowani do wystąpienia publicznego, jak również zlikwidujemy stres do minimum, a w konsekwencji każde nowe wystąpienie publiczne będzie coraz to lepsze od poprzedniego. Jest to nieodzowna rzecz bycia najlepszym.


Dominik Michnikowski

 

 

50

Copyright 2018  ©  mBrokers.pl