Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. Czasami wydaje nam się, że poświęcenie jednej trzeciej życia na spanie to strata czasu, jednak sen jest niezbędny organizmowi, aby prawidłowo funkcjonował. Zapotrzebowanie na sen zależy od indywidualnych potrzeb i zmienia się wraz z wiekiem, a czynnikami wpływającymi na zapotrzebowanie może być codzienna aktywność, ilość pracy oraz przyzwyczajenia nabyte w przeszłości. Należy pamiętać, że sen jest potrzebny i niezbędny do

Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. Czasami wydaje nam się, że poświęcenie jednej trzeciej życia na spanie to strata czasu, jednak sen jest niezbędny organizmowi, aby prawidłowo funkcjonował. Zapotrzebowanie na sen zależy od indywidualnych potrzeb i zmienia się wraz z wiekiem, a czynnikami wpływającymi na zapotrzebowanie może być codzienna aktywność, ilość pracy oraz przyzwyczajenia nabyte w przeszłości.

Należy pamiętać, że sen jest potrzebny i niezbędny do normalnego życia, ponieważ jego brak powoduje zmęczenie, rozkojarzenie, bóle głowy, a nawet depresję. W czasie snu nasz umysł wyrusza na dziwne podróże, które nazywamy marzeniami sennymi. Marzenia senne, które przypominają czasami halucynacje są warte uwagi. Nie zawsze występują one jako obrazy, ponieważ nie kiedy pojawiają się w nich doznania słuchowe, smaki lub zapachy. W ciągu jednej nocy mamy kilka snów, ale najczęściej zapamiętujemy tylko jeden.

Nowy sen pojawia się co 90 minut, a każdy kolejny jest dłuższy od poprzedniego. Gdy człowiek zasypia jego organizm odpręża się i zwalnia procesy życiowe. Następuje wtedy spadek ciśnienia tętniczego, zwolnienie oddechu i tętna oraz spadek temperatury ciała o kilka stopni dziesiętnych, nie przestaje natomiast pracować mózg, który wysyła sygnały. Istnieje kilka teorii wyjaśnienia snu i marzeń sennych. Jeden z psychologów uważa, że odzwierciedlają ukryte pragnienia człowieka.

Z kolei inna teoria mówi, że sen jest sposobem na uniknięciem napięć i uporządkowania informacji. Niestety pomimo tak wielu badań naukowych naukowcy nadal nie potrafią do końca wyjaśnić funkcji snu i marzeń mu towarzyszących.


Daniela Kaczmarek

Zobacz także:

Co to jest normalność i nienormalność?

Dobre wystąpienie

Sen uzdrawia i upiększa w oczach innych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj