Pokolenie millenialsów w pracy

Kreatywni, aktywnie korzystający z technologicznych nowinek, otwarci na nowe wyzwania – te cechy to najlepsza wizytówka pokolenia millenialsów, czyli osób urodzonych między 1980 a 1995 lub 2000 rokiem. Tak zwane pokolenie Y, którego dorosłe życie jest związane z nowoczesną technologią i pamięta czasy poprzedniego ustroju jedynie z dzieciństwa, obecnie dominuje na rynku pracy. W jaki sposób millenialsi pną się po szczeblach kariery i jak wykorzystują swoje cechy charakteru w relacjach z przełożonym i współpracownikami?

Z technologią za pan brat

Według danych przedstawionych w raporcie TNS Polska aż 74 proc. przedstawicieli pokolenia millenialsów jest aktywnych zawodowo, a do robienia kariery wykorzystuje szerokie spektrum cech charakterystycznych dla swojej generacji. Przede wszystkim zaś zainteresowanie nowoczesną technologią, które sprawia, że przedstawiciele pokolenia Y nie mają problemów z aktywnym wykorzystywaniem innowacyjnych narzędzi informatycznych stworzonych w celu wspomagania pracy. Millenialsi szybko opanowują zasady związane z funkcjonowaniem systemów CRM, a do planowania zadań używają aplikacji komputerowych lub mobilnych zamiast tradycyjnych kalendarzy. W przeciwieństwie do starszego pokolenia, które często przejawia nieufność wobec innowacyjnych rozwiązań, millenialsi nie traktują nowoczesnej techniki jak dodatkowego utrudnienia. Wręcz przeciwnie, potrafią wykorzystać jej atuty i możliwości do swoich celów: podnoszenia efektywności pracy, usprawnienia jej organizacji i przede wszystkim – oszczędzania czasu.

Zwolennicy zmian

Przedstawiciele pokolenia Y to osoby cechujące się dużą elastycznością w podejściu do kariery zawodowej. Zmiana branży nie stanowi dla nich problemu – chętnie uczestniczą w szkoleniach podnoszących kwalifikacje oraz doskonalących umiejętności miękkie. Millenialsi nie czekają biernie na zmianę sytuacji zawodowej, wykorzystują dostępne na rynku pracy możliwości i starają się świadomie kreować ścieżkę swojej kariery. Pokolenie Y nie znosi stagnacji, stawia na rozwój i nowe wyzwania. Jak wynika z raportu przedstawionego przez firmę Johnson Controls, nawet 34 proc. millenialsów deklaruje chęć zmiany miejsca zatrudnienia w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat, a główną przyczyną takich planów nie są wcale kwestie finansowe, ale sama chęć sprawdzenia się na innym polu. Ta postawa zdecydowanie odróżnia millenialsów od starszych pokoleń, dla których priorytetem były stabilne warunki zatrudnienia i praca w jednym zakładzie przez wiele lat.

Elastyczny model zatrudnienia

Elastyczność millenialsów wyraża się jednak nie tylko w gotowości do zmiany miejsca zatrudnienia, ale także w chęci swobodnego kształtowania czasu i trybu pracy. Niestandardowy model zatrudnienia staje się bardzo pożądany przez przedstawicieli pokolenia Y, którzy w relacjach z pracodawcami coraz częściej wybierają umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie w formie własnej działalności gospodarczej. Taki trend można zaobserwować w branży kreatywnej oraz IT, w których millenialsi stanowią przeważającą grupę pracowników. Zdaniem przedstawicieli pokolenia Y elastyczny tryb pracy dobrze wpływa na jej efektywność – podnosi wydajność i pomaga szybciej uporać się z obowiązkami.

Materiał opracowany we współpracy z Injob.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj