Ustawa o umowach koncesji na roboty budowlane trafi do Senatu

Sejm uchwalił już projekt ustawy dotyczący unijnych wytycznych odnośnie zamówień publicznych. Projekt trafi teraz do Senatu. Ustawa o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi wnosi do polskiego prawa nowe postanowienia odnośnie wyboru koncesjonariusza, dostosowane do wytycznych Unii Europejskiej. Ustawa zakłada przejrzyste i konkurencyjne zasady wyboru osoby z koncesją bez dodatkowych ograniczeń. 

Aby zapobiec ograniczającego konkurencję długoterminowego podpisywania umów, nowe przepisy zakładają 5letni okres zawierania porozumień. Zmiany obejmą również wyłączenia z postępowania wykonawców – będą podobne do Prawa zamówień publicznych. Ponadto osoby uczestniczące w postępowaniu po stronie zamawiającego, muszą pozostać bezstronne. W obrębie środków ochrony prawnej w zakresie koncesji, dotychczas obowiązującą drogę administracyjno-sądowa, zastąpią skargi do Sądu Okręgowego oraz odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.
W myśl ustawy umowę koncesyjną będzie można zawrzeć po opublikowaniu ogłoszenia o koncesji w Biuletynie Zamówień Publicznych (o wartości od 30 tys. euro do 5 mln 225 tys. euro) i w Dzienniku Urzędowym UE (o wartości powyżej 5 mln 225 tys. euro).
Ustawa zacznie obowiązywać po 14 dniach od daty jej ogłoszenia.
Źródło: krn.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj