Obowiązkowa polisa OC dla pośredników nieruchomościowych – warto sprawdzić swojego agenta!      
29-09-2017 12:56

Od początku września br. obowiązują nowe przepisy w zakresie gospodarki nieruchomościami. Do każdej umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami pośrednik musi dołączyć kopię ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

To istotna zmiana prawna, która wyeliminuje z rynku nieuczciwych agentów, a co najważniejsze ochroni Klientów przez negatywnymi skutkami nieodpowiedzialnego działania podmiotów na rynku nieruchomości. Przykładowo, Home Broker SA ma wykupioną polisę w PZU SA na kwotę 1 000 000 euro.

Obowiązek posiadania polisy OC dotyczy nie tylko pośredników, ale także rzeczoznawców  i zarządców nieruchomości. Za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej będą nakładane wysokie kary pieniężne. W przypadku pośredników jest to od dwukrotności do pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, ogłaszanego przez prezesa GUS.

Bardzo zachęcam wszystkich Klientów korzystających z usług agentów nieruchomości, aby sprawdzali agentów – miarą ich wiarygodności oraz rzetelności jest m.in. komplet wymaganych prawem dokumentów, jak właśnie polisa OC. Jako Home Broker SA – największy pośrednik w branży – oczywiście posiadamy takie ubezpieczenie oraz zawsze przedstawiamy naszym Klientom podczas już pierwszego spotkania. Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo transakcji oraz zaufanie Klienta, który często powierza nam swój majątek życia – mów Michał Swat, Dyrektor Sprzedaży w Home Broker SA.

Co istotne, polisa OC musi być załączona Klientowi zawsze z umową pośrednictwa. Ma to jemu ułatwić potencjalne dochodzenie odszkodowania w sądzie za błędy czy szkody wyrządzone przez agenta nieruchomości. Warto zauważyć, że brak przedstawiania dokumentu ubezpieczenia może być przyczyną wypowiedzenia umowy pośrednictwa w trybie natychmiastowym. 

Warto zatem zwracać uwagę na sam fakt posiadania polisy OC, ale i kwotę ubezpieczenia, markę pośrednika czy wieloletnie doświadczenie w branży nieruchomości - to czynniki, które gwarantują Klientom pewność transakcji.

Źródło:Home Broker

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji przez moderatora

Copyright 2018  ©  mBrokers.pl