Księgowość i obsługa prawna firmy

0
12

Księgowość i obsługa prawna firmy powierzona zewnętrznej kancelarii, świadczącej usługi dla przedsiębiorstwa bądź spółki na podstawie umowy o stałej współpracy, to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców – nie tylko w Polsce. Nierzadko jest to konieczne – każda firma, do sprawnego działania, potrzebuje księgowego i prawnika.

Kompleksowa księgowość

O tym, jak ważne jest dokładne i uważne prowadzenie księgowości nie trzeba przekonywać nikogo, kto zarządza mniejszą lub większą firmą lub prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Błędy na tym polu potrafią zemścić się w postaci wysokich i dotkliwych kar, których nałożenie firma odczuwać może przez długi czas. Z tego też względu każde szanujące się przedsiębiorstwo musi zatrudnić wykwalifikowanego księgowego – bądź powierzyć ten aspekt odpowiedniej firmie.

Podmioty świadczące usługi księgowe na rzecz firm i spółek zapewniają choćby właściwe prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych czy prowadzenie ewidencji środków trwałych. Ponadto, reprezentują przedsiębiorcę przed stosownymi organami czy sądem administracyjnym.

Obsługa prawna firm i spółek

W przypadku obsługi prawnej sprawa wygląda bardzo podobnie – nie wszystkich przedsiębiorców stać na zatrudnienie sztabu prawników, którzy kompleksowo zajmą się prowadzeniem wszystkich spraw przedsiębiorstwa, które zazwyczaj wymagają zaangażowania kancelarii prawnej. Sprawy tego rodzaju to choćby dochodzenie należności, doradztwo w zakresie przepisów Kodeksu Cywilnego i Prawa Pracy czy ochrona własności intelektualnej.

Wiele kancelarii obsługuje stałą obsługę firm, której wymiar czasowy i zakres określa się na mocy odrębnej umowy o stałej współpracy. Po wprowadzeniu wybranej kancelarii w charakter i specyfikę prowadzonego przez nas biznesu, przejmie ona na siebie wszelakie aspekty prawne naszej działalności. Współpraca z kancelarią może być przydatna także w momencie zakładania spółki i wpisu do KRS – także na tym polu możemy uzyskać pomoc.

Nieznajomość prawa

Jak wiadomo, prawa trzeba przestrzegać a jego nieznajomość nie jest żadnym wytłumaczeniem. Z drugiej strony, w naszych rodzimych przepisach nierzadko łatwo się pogubić, dlatego nieszczególnie możliwe jest choćby samodzielne prowadzenie księgowości.

Plusem powierzenia tego firmie zewnętrznej jest także fakt, że często przejmuje ona na siebie odpowiedzialność w tym zakresie, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi obawiać się kar wynikających z błędu ludzkiego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here