Ile kosztuje pozew przeciwko spółce cywilnej?

Jeden z naszych czytelników miał ostatnio bardzo prozaiczny problem związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Sprzedał spółce cywilnej partię towaru o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale faktura związana z tą sprzedażą nie została opłacona. Jak odzyskać należności przeciwko spółce cywilnej i ile to będzie kosztowało.

 

Dług jest już przeterminowany od ponad 3 miesięcy i nie ma nadziei na odzyskanie go w sposób polubowny. Czytelnik zorientował się, że powinien za dług spółki cywilnej pozwać wszystkich wspólników, ale przestraszył się kosztów związanych z pozwaniem na raz 5 wspólników tej spółki. Jego pytanie dotyczyło kosztów takiego pozwu – czy opłatę sądową od pozwu wynoszącą ponad 3000 złotych będzie musiał opłacić od każdego wspólnika, czy tylko od samej spółki cywilnej?
Oto co udało nam się ustalić w tej sprawie dzięki pomocy prawnika Wojciecha Rudzkiego autora bloga o spółce cywilnej – spolkacywilna.info. Przede wszystkim nie ma konieczności pozywania na raz wszystkich wspólników za długi spółki cywilnej. Wierzyciel może sobie wybrać, czy pozywa wszystkich wspólników, czy tylko ich część. Nie ma natomiast możliwości pozwania samej spółki cywilnej, ponieważ spółka taka nie ma ani osobowości, ani podmiotowości prawnej – nie może być ona samodzielną stroną postępowań sądowych.
To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Wierzyciel kierujący do sądu sprawę o długi spółki cywilnej uiszcza od pozwu tylko jedną opłatę, tak jakby pozywał spółkę cywilną, pomimo że pozywa nawet kilku wspólników tej spółki. W związku z tym wysokość opłaty sądowej będzie taka sama niezależnie od tego czy pozwanych zostanie jeden, dwóch czy pięciu wspólników spółki cywilnej.
Problem może jednak pojawić się w innym miejscu. Jeżeli nasz czytelnik przegra sprawę w sądzie, to będzie musiał zwrócić każdemu z poszczególnych wspólników spółki cywilnej tak zwane koszty zastępstwa procesowego za udział w sprawie adwokata lub rady prawnego reprezentującego interesy wspólników. Jeżeli w sprawie będzie występował jeden adwokat reprezentujący wszystkich lub część wspólników, to opłata z tego tytułu będzie jedna.
Jeżeli jednak w sprawie weźmie udział kilku adwokatów reprezentujących poszczególnych wspólników spółki cywilnej, to koszty w tym zakresie mogą stanowić poważny problem – w przypadku gdy wartość sporu mieści się w granicach od 50.000 do 200.000 złotych, koszty zastępstwa procesowego wynoszą 3.600 złotych za każdego pełnomocnika biorącego udział w sprawie (oczywiście jeżeli reprezentują oni różnych wspólników spółki cywilnej). Więcej na temat kosztów zastępstwa procesowego w sprawach dotyczących spółki cywilnej znajdziesz w artykule omawiającym koszty postępowania sądowego przeciwko spółce cywilnej.
W związku z tym, pozywanie na raz wszystkich wspólników spółki cywilnej na raz warto rozważyć wtedy, kiedy sprawa wydaje nam się w miarę pewna. W tym zakresie warto jednak skorzystać z porady profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże nam uniknąć poważnych problemów z wadliwie oszacowanymi kosztami postępowania sądowego w sprawie o długi spółki cywilnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj