Zmniejszanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy jest jednym z głównych priorytetów polskiej Prezydencji w EU. –Polska potrzebuje systemowej kontroli zdrowia osób starszych– twierdzi Krzysztof Macha, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

Zmniejszanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy jest jednym z głównych priorytetów polskiej Prezydencji w EU. –Polska potrzebuje systemowej kontroli zdrowia osób starszych– twierdzi Krzysztof Macha, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

To, że polskie społeczeństwo się starzeje, wiemy nie od dziś. Wiadomo również, że wciąż będzie się starzało, i to w dynamicznym tempie. Średni europejski odsetek mieszkańców w wieku co najmniej 65 lat wzrośnie z 17,4 proc. w 2010 r. do 29,5 proc. w 2060 roku. W Polsce odsetek ludności w tym wieku wyniesie znacznie powyżej średniej europejskiej, bo aż 34,5 procent. Będziemy jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Wyprzedzą nas tylko Łotwa i Rumunia.  Coraz częściej głowy państw zastanawiają się czy ich kraje „są dla starych ludzi”. Polska prawdopodobnie zdając sobie sprawę z tego, że z całą pewnością nie jest, postanowiła poruszyć ten problem w czasie polskiej Prezydencji w UE. Za nami już pierwsza międzynarodowa konferencja z tej okazji. W Warszawie spotkały się organizacje pacjentów, które na dwudniowej konferencji omawiały „Prawa i potrzeby pacjentów starszych”. Zgodnie z zapowiedzią dyrektora Federacji Pacjentów Polskich Tomasza Szelągowskiego, końcowy dokument z konferencji – jako opinia pacjentów z Polski i Europy – wpłynie na ostateczną konkluzję z naszej prezydencji i będzie pomocny w konstruowaniu dyrektyw europejskich. Wnioski z konferencji poznamy pod koniec tego roku, jednak eksperci służby zdrowia już dziś wiedzą co powinno się zmienić w pierwszej kolejności. –W Polsce, systemową kontrolę zdrowia zapewnioną mają dzieci i młodzież szkolna, poprzez obowiązkowe bilanse. Osoby pracujące podlegają obowiązkowym badaniom okresowym. Emeryci jednak, pozostają sami sobie. Państwo mówi im, jak chcecie się leczyć, to się leczcie. W domyśle: nie chcecie? To tego nie róbcie. Ludzie niestety bardzo często wybierają druga opcję– mówi Krzysztof Macha dyrektor Kliniki Okulus z Bielska Białej, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

Zbyt późna diagnoza

Nie dość, że mamy starzejące się społeczeństwo, to na dodatek jesteśmy coraz bardziej schorowani. Według danych Fundacji Nowe Perspektywy, w Polsce jest już 800 tys. niesamodzielnych starszych osób wymagających stałej opieki i będzie ich coraz więcej. Według specjalistów te wyniki są tak zatrważające m.in. z powodu braku wczesnej diagnozy. Jednak nie wynika to z braku dobrych lekarzy, czy profesjonalnego wyposażenia, tylko z zaniedbywania kontroli zdrowia. –Osiągnięcia polskich lekarzy znane są na całym świecie, dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, jednak pacjenci często zgłaszają się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy bywa już za późno– mówi dr Iwona Filipecka z kliniki Okulus, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

Efekt domina

Według specjalistów problemy ze zdrowiem osób starszych zaczynają się od oczu. – To jest dramat pacjenta i społeczeństwa, kiedy 60 letnia kobieta z zaćmą,  przyjeżdża do kliniki na wózku inwalidzkim. Przecież to jest jeszcze młoda osoba. Jednak prawda jest taka, że  bez wzroku nie da się prawidłowo funkcjonować. W przypadku zaćmy jesteśmy w stanie całkowicie usprawnić wzrok, ale w sytuacji późno zdiagnozowanego AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)  już nie zawsze– mówi dr Iwona Filipecka. –Niewidzący pacjenci lub bardzo słabo widzący najczęściej zamykają się w domu, pozbawiają się ruchu, zaczynają się problemy z sercem, później dochodzą problemy nerwowe– dodaje dr Filipecka.

O tym jak aktywność jest ważna dla seniorów, coraz częściej pamiętają  prywatni inwestorzy, zajmujący się planowaniem przestrzeni dla osób starszych. – Konsekwencją niewystarczającej opieki medycznej jest pogłębiająca się samotność osób starszych. Często niezdolni do samodzielnego życia są zamknięci w czterech ścianach, gdzie czekają na odwiedziny bliskich. Powinniśmy korzystać z jesieni życia pełnymi garściami i dużo wcześniej ją planować – mówi Tomasz Wojtczak, pomysłodawca programu Opiekaprojekt.pl, promującego nowoczesne budownictwo dla osób w podeszłym wieku.

Kobold PR

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj