Podstawowe cechy leasingu

Leasing jest produktem bankowym odrobinę zbliżonym do kredytu. Działa na podobnych, ale odmiennych co do szczegółów, zasadach. W wypadku zaciągnięcia pożyczki firma pobiera pieniądze i sama kupuje za nie potrzebne pojazdy, maszyny i sprzęty. Gdy przedsiębiorca decyduje się na leasing, przedmiot umowy pozostaje w rękach finansującego. Ten typ usługi pozwala zdywersyfikować źródła finansowe firmy oraz zoptymalizować ją pod kątem podatkowym.

 

Kiedy leasing a kiedy kredyt?
Firmy niewielkie oraz rozpoczynające działalność posiadają możliwość zamortyzowania właściwie wszelkich środków trwałych. Prawo chroni je oraz gwarantuje znaczne ulgi. Dla tego typu przedsiębiorstw nie ma więc różnicy, czy zaciągają kredyt czy też biorą sprzęt w leasing. Dla dużych przedsiębiorstw druga opcja jest jednak o wiele bardziej korzystna. Leasing maszyn o znacznych rozmiarach opłaca się zwłaszcza w sytuacji, gdy firma nie posiada zdolności kredytowej. Ostatecznie formalnie sprzęt w dalszym ciągu nie jest jej własnością i w razie problemów ze spłacaniem rat finansujący może go odebrać we właściwie dowolnym momencie.
Jeśli przeanalizujemy faktyczne koszty zaciągnięcia kredytu i porównamy je z kwotą, jaką musimy zapłacić za obsługę firmy leasingowej, okaże się, że różnice pomiędzy nimi są nieznaczne. Bardziej wnikliwa analiza udowodni nam, że pożyczka bankowa jest rozwiązaniem optymalnym dla osób, które wolą rozłożyć spłacanie rat na dłuższy okres. Leasing umożliwia obciążenie bieżącego budżetu wydatkami na inwestycje.
Leasing finansowy czy operacyjny?
W wypadku leasingu finansowego czas spłaty jest zbliżony do okresu żywotności rzeczy będącej jej przedmiotem. Przedmiot umowy traktuje się tutaj jak część majątku korzystającego i to właśnie on dokonuje opłat amortyzacyjnych (kwalifikują się one jako jego koszty). Gdy mówimy o leasingu operacyjnym, maszyna, samochód, czy też inny obiekt traktowany jest jako własność finansującego. Ma on prawo do odpisów amortyzacyjnych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Poza tym umowa leasingu operacyjnego zawierana jest na okres krótszy niż czas zużycia danego przedmiotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj