Najlepsze auto na wyjazd w góry

Zima to doskonały czas na wybranie się w góry z całą rodziną. Miłośnicy sportów zimowych mają wówczas okazję do aktywnego spędzenia urlopu i cieszenia się urokami krajobrazu. Który jednak samochód pomieści cały ekwipunek i do tego nie zawiedzie kierowcy w jeździe w ekstremalnych warunkach? Nie każde auto nadaje się na wyprawę w góry. Inaczej, bowiem wygląda zwykła jazda szosowa, a inaczej poruszanie się po zaśnieżonych, górskich drogach. Oprócz tego, że samochód musi być bezawaryjny, to powinien być jeszcze pakowny. Odpowiednie przygotowanie pojazdu również stanowi niezwykle istotną kwestię. Co zatem będzie lepszym rozwiązaniem SUV czy też może kombi?

Kombi kontra SUV a rodzinna wycieczka w góry

Warunki pogodowe w górach znacznie różnią się od tych w pozostałych częściach Polski, dlatego też zwykłe samochody z napędem na tylne koła mogą nie podołać zadaniu. Znacznie korzystniej będzie na taki wypad pomyśleć o aucie wyposażonym w podwyższone zawieszenie typu SUV (większa widoczność i szybsza reakcja na zmieniające się warunki na drodze). Jazda SUV-em jest komfortowa, bezpieczna i ekonomiczna. Ten samochód poradzi sobie obładowany w niemalże każdym terenie. Niestety są one zwykle wyposażone w napęd tylko na jedną oś, a przestrzeń w pojedźcie jest ograniczona. Kombi zaś pozwala na podróżowanie w komfortowych warunkach z całą rodzina i dużą ilością bagaży. Modele z mocniejszymi silnikami sprawdzą się także w terenie.

Zimowy wypoczynek w górach a przewóz sprzętu narciarskiego

Planując pobyt w górach z własnym sprzętem narciarskim, pojawia się pytanie, jak przetransportować bezpiecznie wielkogabarytowy przedmiot? Niektórzy przewożą sprzęt narciarski we wnętrzu samochodu, jednakże niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i pewne ograniczenia. Podczas nagłego hamowania odpowiednio niezabezpieczone akcesoria zimowe mogą zostać nawet uszkodzone, a ponadto zabierają niepotrzebnie sporą część wolnej przestrzeni pasażerom. Dodatkowo przyczyniają się do powstawania rys na plastikowych powierzchniach i niszczenia tapicerki. Dużo lepszym pomysłem będzie boks dachowy, co jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i wygodniejsze. Jest to świetna opcja w przypadku osób z ograniczonym miejscem wewnątrz pojazdu oraz w przypadku przewożenia długich przedmiotów typu narty czy też deska snowboardowa.

Mazda 6 czy też Mazda CX-5, czyli napęd na jedną oś vs. napęd 4×4

Wielu zakłada, że poruszanie się samochodem wyposażonym w napęd na cztery koła zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg. Są jednak także tacy, którzy chwalą sobie auta z napędem na jedną oś, twierdząc, że dzięki temu można lepiej kontrolować poślizg i czerpać radość z prowadzenia samochodu. Jak zatem jest to w praktyce? Samochody z napędem 4×4 z pewnością świetnie sprawdzają się podczas przemierzania bezdroży i rzeczywiście można liczyć na większą przyczepność na powierzchni pokrytej zmarzniętym śniegiem. Samochody z napędem na wszystkie koła typu Mazda CX5, zapewniają znacznie pewniejsze i sprawniejsze poruszanie się na śliskiej drodze niż pojazdy z napędem na jedną oś. Nie ma w ich przypadku większych trudności z podjechaniem pod górę czy też pokonaniem oblodzonej trasy z ostrymi zakrętami. Ponadto większość samochodów wyposażonych w napęd na cztery koła posiada wyższe zawieszenie, co również wpływa na wyższy poziom bezpieczeństwa. Napęd na cztery koła jest najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w SUV-ach. Niestety trzeba liczyć się z tym, że auta z napędem 4×4 są zwykle znacznie cięższe, co przekłada się na większe zużycia paliwa i wzrost kosztów serwisowania takiego pojazdu. Nie zmienia to jednak faktu, że do poruszania się po nierównych drogach i w zimowych warunkach – zaspy czy śliskie nawierzchnie, bezpieczniej można czuć się w samochodzie z napędem na cztery koła.

Dokładne dane techniczne poszczególnych modeli można znaleźć na https://www.mazda.pl/ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj