Felgi – jak dobrać je do auta?

Każdy kto chce zmienić szybko i bez zbędnej ingerencji wygląd swojego samochodu może tego dokonać poprzez zmianę felg. Jest to najprostszy sposób na zmianę jego designu. Auto uzyska dzięki temu nowy, bardziej sportowy lub prestiżowy wygląd. Trzeba jednak pamiętać, iż dobór odpowiednich obręczy nie jest tak prosty i oczywisty jakby się mogło wydawać.

 

Rynek motoryzacyjny rozwija się bardzo szybko, dzięki czemu mamy szeroki asortyment różnego rodzaju felg – stalowych lub tych wykonanych ze stopów lekkich (aluminiowe) w wielu wzorach i kolorach.

Stalowe czy aluminiowe?

Jeszcze nie tak dawno obręcze aluminiowe były bardzo drogie i tylko część posiadaczy czterech kółek mogła sobie pozwolić na ich zakup. Dzisiaj jest inaczej i tego rodzaju felgi są już tańsze, stąd stały się stosunkowo powszechne. Różnorodność modeli, jaką oferują producenci umożliwia każdemu dobranie pasujących do konkretnego modelu samochodu felg – mówi Łukasz Korczyk ze sklepu internetowego centrumfelg.pl.

Warto wiedzieć, że obręcze aluminiowe są takimi tylko z nazwy, gdyż do ich wytworzenia są stosowane różne stopy metali, takich jak na przykład miedź, czy tytan, a aluminium stanowi raptem około 30% całości. Porównując felgi aluminiowe ze stalowymi, należy wspomnieć, iż wbrew obiegowym opiniom te pierwsze są odporniejsze na uszkodzenia i łatwiejsze w utrzymaniu w dobrym stanie. Obręcze stalowe są nadal tańsze w produkcji, co przekłada się na ich cenę, która dla wielu użytkowników aut ma decydujące znaczenie przy zakupie felg.

Większe czy mniejsze?

W kwestii doboru rozmiaru felg do samochodu mamy tak naprawdę duże pole manewru. To na co musimy zwrócić szczególną uwagę to zgodność liczby śrub montażowych oraz ich rozstawu. Dzięki temu możliwe jest założenie niemal każdego rozmiaru felgi (nawet o trzy rozmiary większej) do każdego auta. Konieczne jest wtedy, aby zewnętrzna średnica opony się nie zmieniła – trzeba założyć opony o niższym profilu. W efekcie otrzymujemy pożądany efekt wizualny w postaci wrażenia większego koła. Niestety takie ogumienie nie jest w stanie zamortyzować nierówności nawierzchni, tak jak w przypadku opony o wyższym boku. Narażamy się także na pogorszenie się komfortu jazdy, szybsze zużycie zawieszenia oraz samej obręczy. Inaczej mówiąc trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów poprzez częstsze dokonywanie napraw.

Plusem takiego rozwiązania jest natomiast lepsza przyczepność na płaskiej nawierzchni i na zakrętach oraz łatwiejsze hamowanie. Podczas podejmowania decyzji o zmianie rozmiaru felg warto uwzględnić wszystkie za i przeciw. W instrukcji obsługi każdego samochodu znajdziemy informacje dotyczące wielkości obręczy, jakie możemy zamontować, aby nie uszkodzić pojazdu oraz by poruszenie się nim było bezpieczne.

Parametry felg

Podstawowymi i najważniejszymi parametrami każdej felgi dopasowywanej do konkretnego auta są wspomniane już wcześniej – rozstaw śrub montażowych i ich ilość. Rozmiar obręczy jest wyrażony w calach. Osadzenie oznaczane jest symbolem ET. Dane te oraz inne oznaczenia tworzą szereg cyfr, liczb i znaków, które naniesione są na felgę. Przykładowe oznaczenie obręczy samochodowej może wyglądać następująco – 8Jx16H2, ET 30, CH 68. Pierwszy ciąg znaków oznacza rozmiar, czyli szerokość razy średnica. Według podanego przykładu felga ma szerokość ośmiu, a średnicę szesnastu cali. Drugi znak określa profil kołnierza. Istnieje piętnaście podstawowych typów kołnierzy. Symbol „J” przypisany jest do samochodów osobowych, a „JJ” do aut z napędem 4×4. Ostatni zestaw symboli w tym zapisie informuje o przekroju poprzecznym felgi – ukształtowaniu powierzchni, która zakrywana jest przez oponę. Środkowa część oznaczenia – ET 30 – określa współczynnik odsadzenia felgi – jeden z podstawowych parametrów montażowych. W tym przypadku liczba mówi, że obręcz będzie osadzona w nadkolu głębiej o 30 milimetrów względem położenia centralnego. Ostatni ciąg znaków oznacza średnicę otworu centralnego. Jej rozmiar mierzy się milimetrach.

Zakupu nowych felg najlepiej dokonywać w sprawdzonym sklepie (stacjonarnym lub internetowym), gdyż tam zawsze możemy liczyć na fachową pomoc ze strony sprzedawcy. Przy wyborze obręczy przede wszystkim należy kierować się zaleceniami producenta konkretnego samochodu. Korzystając z podpowiedzi eksperta w zakresie rozmiaru felg można się skupić na najbardziej nas satysfakcjonującym wyborze ich rodzaju i wzoru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj