Bezpieczny zakup mieszkania na rynku wtórnym

Kupowanie mieszkania na rynku wtórnym powinno być dobrze przemyślane. Należy przede wszystkim zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości.

Czy warto kupować na rynku wtórnym

Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób, planujących zakup własnego lokum. Takie rozwiązanie ma bowiem wiele korzyści. Po pierwsze, mieszkania z rynku wtórnego są dużo tańsze, niż nowe apartamenty o tym samym metrażu, nawet przy niewielkim stopniu eksploatacji. Po drugie, mniejsza jest szansa wykrycia wad konstrukcyjnych, które nas zaskoczą. Zdarza się niestety, że budynek jest narażony na działanie wilgoci czy innych czynników, które powodują jego niszczenie i pierwszych właścicieli mieszkania zaskakują dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Rynek wtórny obejmuje też budownictwo ulokowane bliżej centrów miast. W miarę tego, jak aglomeracje się powiększają, nowe budynki powstają w coraz większym oddaleniu, na peryferiach.
Jakie jest ryzyko kupna mieszkania na rynku wtórnym
Mieszkania, które już miały poprzednich właścicieli, mogą mieć pewne obciążenie. Dlatego, przed zakupem, koniecznie należy zbadać stan prawny nieruchomości. Po pierwsze problematyczną kwestią jest hipoteka czy zaległości finansowe, wynikające na przykład z nieopłaconego czynszu. Po drugie, należy mieć świadomość, że mieszkanie może być obciążone służebnościami. Raczej niemożliwa do zrealizowania wydaje się sytuacja, w której pomimo zmiany właściciela, w mieszkaniu przebywa w dalszym ciągu poprzednio uprawniona osoba – a tak może zdarzyć się w przypadku tak zwanej umowy dożywocia.
Poszukiwanie informacji – jak ustalić numer księgi wieczystej
Każda nieruchomość musi mieć swoją księgę wieczystą. W niej zapisane są dokładne informacje dotyczące stanu prawnego budynku. Często jednak nie mamy numeru księgi, a jedynie informacje o lokalizacji nieruchomości. Jak można przeczytać na portalu Ksiegi-wieczyste.org, jest kilka sposobów dotarcia do takiego numeru. Przede wszystkim, można się udać do Starostwa Powiatowego. Żeby uzyskać numer księgi, wykazać musimy się interesem prawnym w sprawie. Co prawda księgi są jawne i ogólnodostępne, ale już akta księgi – nie. Można też skorzystać z wyszukiwarki online – np. Ksiegi-wieczyste-online.pl, która ma zasięg ogólnopolski. Do konkretnej działki można dotrzeć dzięki jej numerowi lub adresowi. Dane na stronie pochodzą z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, są zatem wiarygodne.
Foto: Fotolia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj