gazeta

Pierwsze miejsce wśród najbardziej opiniotwórczych mediów stycznia 2012 roku należy do Rzeczpospolitej, na którą powoływano się 867 razy.

Drugą pozycję zajęła Gazeta Wyborcza, która cytowana była 622 razy. Na podium znalazł się też Dziennik Gazeta Prawna (375), a tuż za nim: telewizja TVN24 (325) oraz radio RMF FM (298 cytowań) – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów.
W mediach najczęściej komentowano sprawę katastrofy smoleńskiej. Temat wrócił z dużą mocą dzięki publikacji Rzeczpospolitej, w której podano nowe ustalenia związane ze stenogramami nagrań z kabiny pilotów. Wśród informacji wywołujących dyskusję w mediach znalazły się również: sprawa ACTA, próba samobójcza pułkownika Przybyła oraz zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej.
Spośród prasy, media najczęściej cytowały Rzeczpospolitą (867) i Gazetę Wyborczą (622). Na kolejnym miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazł się Dziennik Gazeta Prawna (375).
Rzeczpospolitą cytowano głównie powołując się na doniesienia w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. W połowie stycznia Rzeczpospolita poinformowała, że według ekspertów z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, słowa wypowiedziane w kokpicie prezydenckiego samolotu nie należały do – jak do tej pory uważano – generała Błasika, ale do drugiego pilota – majora Grzywny.
Najczęściej cytowane tygodniki to: Newsweek (177), Wprost (119) i Polityka (72). Tuż za nimi uplasowała się Gazeta Polska (46) i Uważam Rze Inaczej Pisane (27 cytowań).
Miesięcznikiem, na który najczęściej powoływały się inne media było pismo Perspektywy, które cytowano 127 razy. Na dalszych pozycjach uplasował się Forbes (19) oraz Twój Styl (7 cytowania).
Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24 (325 razy). Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN (105), na trzeciej TVPInfo (36).
Za TVN24 najczęściej podawano doniesienia w sprawie próby samobójczej prokuratora pułkownika Przybyła. Drugim najczęściej cytowanym za TVN24 tematem była katastrofa pod Smoleńskiem. Przytaczano wypowiedzi Edmunda Klicha, który na antenie TVN24 odniósł się do nowych informacji w sprawie nagrań z kabiny pilotów. Doniesienia w tej sprawie ujawniła w połowie stycznia Rzeczpospolita.
Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na doniesienia stacji RMF FM (298). Na rozgłośnię powoływano się głównie cytując wypowiedzi ekspertów i polityków zapraszanych do studia w celu skomentowania zamieszania wokół ACTA oraz kontrowersji związanych z ustawa refundacyjną. Na drugim miejscu wśród najczęściej cytowanych rozgłośni radiowych uplasowało się Radio Zet (211), a na trzecim – TOK FM (120 cytowań).
W styczniu na pierwszym miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych portali internetowych znalazł się ponownie money.pl (55). Drugie miejsce w zestawieniu zajęły – z jednakowym wynikiem – gazeta.pl onet.pl oraz tvn24.pl (51 cytowań).
Najczęściej przywoływanym medium ekonomicznym był Puls Biznesu, portalem biznesowym money.pl, telewizją – TVN CNBC a rozgłośnią radiową – Radio PiN.
W styczniu najczęściej cytowanym medium regionalnym było Radio Wrocław, na które powoływano się 15 razy. Za Radiem Wrocław podawano informacje na temat wywiezienia do Niemiec skrzyń z dokumentacją SS z obozu w Auschwitz. Według informacji Radia Wrocław, Mieczysław Bojko zaprzeczył jakoby doszło do znalezienia akt, a całą sprawę wymyślił na potrzeby swojej książki.
Na drugim miejscu sklasyfikowano śląską TVS (12 cytowań) – to pierwsza stacja telewizyjna w historii badania, która uplasowała się tak wysoko w rankingu mediów regionalnych. Za TVS cytowano wypowiedź ojca 6-miesięcznej Madzi z Sosnowca.
 
AP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj