Nie od dziś wiadomo, że wszystko zmierza do ułatwienia nam życia, w takim, zwykłym, codziennym funkcjonowaniu… Być może wkrótce w naszych domach znajdą się specjalne modemy, dzięki którym połączymy telefonię stacjonarną z komórkową i internetem… Na co jeszcze możemy liczyć jeśli chodzi o technikę i ciekawe rozwiązania? Zobaczmy… Możemy wyobrazić sobie taką sytuację: wychodzimy z pracy, jedziemy metrem, włączamy na komórce film, podczas drogi do domu oglądamy, a 

Nie od dziś wiadomo, że wszystko zmierza do ułatwienia nam życia, w takim, zwykłym, codziennym funkcjonowaniu… Być może wkrótce w naszych domach znajdą się specjalne modemy, dzięki którym połączymy telefonię stacjonarną z komórkową i internetem… Na co jeszcze możemy liczyć jeśli chodzi o technikę i ciekawe rozwiązania? Zobaczmy…

– Możemy wyobrazić sobie taką sytuację: wychodzimy z pracy, jedziemy metrem, włączamy na komórce film, podczas drogi do domu oglądamy, a kiedy przychodzimy do domu, chcemy zapewne oglądać na większym ekranie. Więc co musimy zrobić? Wykonać magiczny gest…. i za pomocą technologii IMS nastąpi synchronizacja obrazu pomiędzy telefonem komórkowym a telewizorem, który znajduje się w domu. – Możliwości najnowszych technologii łączących to, co już znamy, demonstruje Piotr Wiśniewski z firmy Huawei Polska.

Nie od dziś wiadomo, że rozwój technologii multimediów zmierza do ułatwienia nam życia w zwykłym, codziennym funkcjonowaniu. Być może wkrótce w naszych domach znajdą się specjalne modemy, dzięki którym połączymy telefonię stacjonarną z komórkową i Internetem.

– Jest to konwergencja między usługami mobilnymi a usługami stacjonarnymi, rozumiana jako fix mobile convergence, czyli operator świadczący usługi telefonii mobilnej nie koncentruje się tylko i wyłącznie na danej technologii, tylko stara się połączyć swoje serwisy i oferować również usługi w technologii stacjonarnej – wyjaśnia Piotr Wiśniewski.

– Multimedialność, bezprzewodowość – to dwa słowa, które powinny się łączyć, dlatego że współczesny człowiek jest w ciągłym ruchu – mówi prof. dr hab. Józef Modelski z Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. – Czy to w domu, czy to w biurze, powinniśmy zdecydowanie korzystać z możliwości sieci kablowych, czyli światłowodów, ponieważ ich przepustowość jest praktycznie nieograniczona. W systemach radiowych, bezprzewodowych nie możemy osiągnąć tak znakomitych parametrów, ale już w tej chwili potrafimy przesyłać obraz o wysokiej rozdzielczości. Wideo w Internecie to przyszłość.

Może się okazać wkrótce, że nasz operator telefonii stacjonarnej lub komórkowej zaproponuje nam specjalny modem, dzięki któremu na dużym telewizorze będziemy mogli oglądać Youtube, odbierać wideorozmowy oraz korzystać z Internetu i telewizji.

– Tak naprawdę zaciera się granica pomiędzy telefonią stacjonarną a mobilną i to są rozwiązania, które są już wykorzystywane w technologii SIP. Przy użyciu technologii VOIP możemy rozmawiać również z telefonów komórkowych tak jak z telefonów stacjonarnych – stwierdza Piotr Wiśniewski.

Takie rozwiązania stosuje się już na co dzień np. w Chinach. A wyglądają one tak…

– Może wykonam takie połączenie… Jak widzimy, w tym momencie dzwonię zarówno na wideotelefon jak i na komputer. Załóżmy, że odbiorę połączenie tutaj…. i w tym momencie nawiązałem wideopołączenie między dwoma komputerami – demonstruje Wiśniewski.

Takie połączenie może być realizowane również między wideotelefonem a komputerem. Można również połączyć kilka osób naraz, nawet w 12 okienkach mogą uczestniczyć w wideokonferencji.

– W tym momencie jest możliwe stosowanie i rozmowy z telefonii komórkowej na ekranie telewizora, jak również wideokonferencje, które są realizowane przez aparaty, które łączą sobą zarówno transmisję głosu i wideo – dodaje Piotr Wiśniewski.

To wszystko jest już możliwe, Chiny są tego najlepszym przykładem.

– Rzeczywiście, tempo rozwoju jest porównywalne do tego co mieli Japończycy przed 40 laty. – mówi prof. Modelski. – Chińczycy przeskakują te swoje opóźnienia. Wiemy przecież, że Chiny nie należały do potęg technologicznych, były zamknięte.
Technologia ma nam ułatwiać życie, dlatego gotowe rozwiązania, jak te, mogą być na wagę złota. Być może wkrótce pojawią się także w Polsce.
 

 

 

Artykuł opublikowany przy współpracy z Prasowe.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj