Mozaikowa mapa Polski to konkurs prowadzony przez Grupę Paradyż i Fundację Architektury w ramach akcji Ratujemy Mozaiki.

Celem interaktywnego przedsięwzięcia jest zebranie jak największej ilości zdjęć i informacji na temat mozaik znajdujących się w Polsce. Zgłoszenia do udziału w konkursie można przesyłać do 20 grudnia br. Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody, m.in. smartfon HTC One. 

PRL to okres w historii polskiej architektury, w którym często elewacje i ściany wewnątrz budynków zdobiono mozaikowymi aranżacjami. Dziś te niezwykłe dekoracje stają się jednak coraz częściej rzadkością, dlatego organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki postanowili zwrócić uwagę społeczeństwa na problem niszczejących, oryginalnych kompozycji. Mozaiki to nasz narodowy, swoisty pomnik przeszłości, trwały element historii, o który warto zadbać, choćby dla następnych pokoleń. Wszystkie, pomimo upływu czasu, nadal zachwycają swoim pięknem i kunsztownymi detalami. Aby więc zachować pamięć o jak największej liczbie tych dzieł, postanowiliśmy w ramach akcji Ratujemy Mozaiki stworzyć interaktywną Mozaikową mapę Polski  – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż.    

Mozaikowa akcja jest jednocześnie konkursem, który ma aktulanie swoją trzecią, ostatnią już odsłonę. Aby wziąć w niej udział wystarczy do 20 grudnia br. wejść na stronę  www.ratujemymozaiki.com i dodać zdjęcie mozaiki oraz krótki opis. Zwycięzca nagrody głównej zdobędzie multimedialny smartfon HTC One. Natomiast laureaci II i III miejsca otrzymają album z fotografiami niezwykłych miejsc w Polsce lub na świecie oraz nadesłane w konkursie zdjęcie mozaiki, wydrukowane na piance.

Zapraszamy do udziału w projekcie oraz na stronę www.ratujemymozaiki.com i profile „Ratujemy Mozaiki” i „Fundacja Architektury” na Facebook’u.


 


Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. Czym jest owo dziedzictwo kulturowe? To dorobek poprzednich pokoleń, który świadczy o naszych korzeniach i potwierdza, w sensie duchowym i materialnym tożsamość narodu. Dlatego też troska o ochronę zabytków powinna być obowiązkiem każdego z nas, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwami kultury. Czynników, które zagrażają zabytkom jest wiele, począwszy od kradzieży i aktów wandalizmu, po uszkodzenia spowodowane upływem czasu, zaniedbaniami i źle prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Mozaiki to najczęściej kolorowe, zachwycające, ozdoby wnętrz kawiarni sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Jednak wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją  lub są wyburzane. Dlatego naszym zdaniem warto podjąć inicjatywę, która pozwoli mozaikom odzyskać ich dawny blask. 

Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj